Sosyal Media
sengul

Laptop Ne Demek?

Laptop Ne Demek?

Laptop kelimesi, Türkçe “dizüstü” bilgisayar anlamına gelir. Cihaza verilen isim, taşınabilir form ve mobilite özelliğini vurgular. Taşınabilir formdaki bu cihaz, kullanıcıların hareket kabiliyeti ve mobilitesini arttırır. Dijitalleşen dünyada, evde, işte, okulda, neredeyse her yerde kullanıcılar bu cihazı kullanıyor. Dolayısıyla, günlük hayattaki konuşmalarda sık sık laptop, dizüstü bilgisayar ve taşınabilir bilgisayar kelimeleri kullanılıyor. Türk dilini doğru kullanmaya özen gösteren kullanıcılar İngilizce kökenli laptop sözcüğünü söylemeden önce iki kez düşünüyor. Laptop sözcüğü yerine taşınabilir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar sözcüklerini kullanmaya dikkat ediyor. Diğer taraftan, pek çok kullanıcı için laptop sözcüğü Türkçe sözcükler kadar kabul görmüş ve yoğun olarak kullanıyor.

Laptop Ne Anlama Gelir?

Laptop, kullanıcılara hareket kabiliyeti sunan ve internete erişim sağlayan taşınabilir elektronik cihaz anlamına gelir. Kişisel arşiv, iş, okul hayatı ve daha fazlasını içinde barındıran teknolojik bir cihazdır. Masaüstü bilgisayar sistemleriyle aynı işlevi gören bu cihazın en önemli farkı taşınabilir olmasıdır.

Teknolojik gelişmeler sonucunda performansı arttırılmış, boyutu küçülmüş cihazlar kullanıcı beğenisine sunuluyor. Laptop tasarımı da bu gelişmeler doğrultusunda gerçekleşmiştir. Anakart, ekran kartı, batarya ve bilgisayar parçaları küçüldükçe performansları artmıştır. Yüksek performanslı, küçük donanım parçaları kompakt tasarımda bir araya getirilir. Taşınabilir formda buluşan donanım bileşenleri kullanıcıların hareket kabiliyetini arttırır. Kısacası, laptop şu anlama gelir: içinde kişisel dosyalarınızın, iş ve eğlencenin olduğu çantanızda taşıyabileceğiniz dijital bir dünya.

Laptop Neyin Kısaltması?

Laptop kelimesi, İngilizce kökenli bir kelimedir. İngilizcede kucak anlamına gelen “Lap” ve üst anlamına gelen “top” sözcüklerinin birleşmesinden oluşur. Dolayısıyla, bu iki sözcükten türetilen “Laptop” Türkçe’ye kucak üstü, dizüstü kelimelerinin kısaltması olarak geçmiştir.

Laptop, pil kapasitesine bağlı olarak belli bir süre prize bağlı olmadan çalışabilir. Neredeyse bir kitap kadar hafif olan tasarım elde veya çanta içinde kolay taşıma sağlar. İnce ve hafif tasarım sizi yanıltmasın çünkü güçlü bileşenlerle donatılan bu cihaz yüksek performanslı program ve oyunları sorunsuz çalıştırır. Sahip olduğu özellikler sayesinde, kısa sürede kullanıcılar tarafından yoğun rağbet görmüştür. Teknoloji endüstirisi tarafından bu ilgi karşılıksız kalmadı. Devamında, daha ince ve hafif olan notebook ve ultrabook'lar dizüstü bilgisayar ailesine dahil oldu.  

Laptop Satın Alma Süreci

Üretici markalar, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik cihazlar üretiyor. Dizüstü bilgisayar satın alma sürecinde öne çıkan özellikler ihtiyaç ve bütçedir. Dolayısıyla, alışveriş sürecinde şu soruları sormakta fayda var: “Bilgisayarı hangi amaçla kullanacağım, ne kadar bütçem var?” Bütçe konusunu uzun uzadıya düşünmenize gerek yok. Çünkü incehesapcom'da müşterilere çeşitli ödeme kolaylıkları ve taksitlendirme seçenekleri sunuluyor.

Beklenti, kullanıcıdan kullanıcıya farklılık gösteren bir kavramdır. Bazı kullanıcıların beklentisi yüksek performans yani canavar gibi çalışan bir bilgisayardır. Bazı kullanıcıların ise önceliği bilgisayarın kuş tüyü kadar hafif olmasıdır. Bazı kullanıcılar için daha büyük ekran olabilir. Kısacası, beklenti ve öncelik sıralaması kişiden kişiye değişen ve uzayıp giden bir listedir. Siz, kendi beklentileriniz doğrultusunda bir teknik tablo oluşturun ve daha sonra seçtiğiniz ürün teknik özellik tablosundaki değerlerle kıyaslayın. İhtiyacınız olan bilgisayar, güncel oyunlar veya kurgu programlarını çalıştıracağınız bir bilgisayar mı?

Yoğun iş gücü gerektiren bu programları çalıştıracağınız bilgisayarın işlemci, ekran kartı ve diğer donanım parçaları yüksek performanslı olması gerekir. Diğer taraftan basit uygulamalarda kullanım için daha düşük performanslı bir model tercih edilebilir. Daha fazla şarj, daha kolay taşınabilirlik istiyorsanız pil ve boyut özelliklerine odaklanın. Dizüstü bilgisayar genel olarak hafif cihazlardır fakat bazı modeller neredeyse bir defter kadar hafiftir. Sık sık seyahat ediyorsanız daha hafif bir model sizin için ideal olur.


Yorum yap

*