Sosyal Media
sefa

MediaTek, ChromeOS İşletim Sistemine Sahip Chromebook'lar için Kompanio 1380 İşlemcisini Duyurdu

Son yıllarda muazzam işler başaran ve mobil işlemci dünyasında sağlam bir konuma oluşan MediaTek, eski kötü şöhretini silip yerine güvenilir ve önünde durulamayan bir şöhret edindiğini söyleyebiliriz. MediaTek, Dimensity 9000 ile birlikte herkesin dikkatini üzerine çekmeyi başardı ve birçok uzman tarafından hala en iyi yonga seti konumunda. Tayvan merkezli bir fabless yarı iletken şirketi olan MediaTek, şimdi ise Google'ın ChromeOS işletim sistemiyle çalışan ve piyasadaki diğer ürünlerden daha hafif bir yapıya sahip olan Chromebook’lar için Kompanio 1380 yonga setini resmen duyurmuş durumda.

MediaTek Kompanio 1380 Yonga Seti

MediaTek, Kompanio 1380 Yonga Seti Resmi Olarak Duyuruldu

Mobil işlemcidünyasında başardığı işlerle adından sıkça bahsettiren MediaTek, bu sefer gözünü laptop tarafına çevirdi. Mobil işlemcilerde yakaladığı başarıyı laptop kanadında da yakalamak isteyen MediaTek, yeni yonga seti Kompanio 1380 işlemcisini duyurdu. İlk olarak CES 2022 etkinliği kapsamında tanıtılan Acer Chromebook Spin 513 laptop modelinde yer alacak olan yeni nesil Kompanio 1380 yonga setinin an itibari ile tüm özellikleri ortaya çıktı. Bilmeyenler için Chromebooklar ile ilgili kısa bir bilgi geçmek istiyoruz. ChromeOS işletim sistemine sahip olan Chromebook’lar piyasadaki diğer laptoplarla karşılaştırıldığında, hafif yapısı ve daha ucuz fiyat etiketi ile dikkat çektiğini söyleyebiliriz.

MediaTek Kompanio 1380 Yonga Seti

Gelelim bugün itibari ile tüm teknik özellikleri yüzeye çıkan yeni yonga setimize. Dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi tarafından üretilen ve 6 nm teknoloji sürecinden geçen MediaTek Kompanio 1380 yonga seti, 8 çekirdekli yapıya sahip bu yeni nesil yonga seti, dört yüksek performanslı ARM Cortex A-78 çekirdeğine ve dört adet güç tasarruflu ARM Cortex-A55 çekirdeğine ev sahipliği yapıyor. Oyun severler için üst düzey performans ve kaliteli grafikler ortaya sunmak için Mali G57 GPU barındıran bu yonga seti, LPDDR4X RAM desteği ile birlikte kullanıcılara sorunsuz ve eşsiz deneyimler yaşatmak istiyor. Ayrıca MediaTek APU 3.0 ile birlikte 4 TOPS yapay zekâ performansı elde ediliyor. Teknik özelliklerine daha detaylı baktığımız zaman bu yonga seti, iki adet 4K60 FPS HDR ve 120 Hz’e kadar 2.5K ekran olmak üzere totalde 3 ekranı destekliyor. AV1 donanım şifreleme, 7.1 surround ses desteği, LPDDR4x RAM, Wi-Fi 6/6E ve Bluetooth 5.0 desteği gibi özelliklerle yeni çağa ayak uyduran bu yonga seti, Asus Chromebook Spin 513 modeli ile birlikte sahneye çıkacak.


Yorum yap

*