Sosyal Media
sefa

Meta, Horizon Worlds’ü Tanıttı.

Geçtiğimiz aylarda Facebook isim değişikliğine giderek Meta ismini vermişti ve bu isim değişikliği bütün dünyada gündem olmuştu. Şirketin isim değişikliği hakkında yapmış olduğu açıklama da metaverse ile ilgili planları hayata geçirmek olduğunu söylemişti. Biliyorsunuz ki metaverse hakkında Geleceğin Dünyası Metaverse yazımızı yazmıştık ve metaverse hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşmıştık.


Facebook ismini değiştirmeden önce bile Facebook sanal gerçeklik üreten bir şirket olan Oculus’u 2014 yılında 2 milyar dolara satın alarak metaverse’ e ilk adımını atmıştı. Şimdi ise Meta, yaptığı açıklama ile birlikte sosyal VR alanı olan Horizon Worlds’ü kullanıcılara erişilebilir hale getirdiğini açıkladı. Horizon Worlds'e erişmek için kullanıcıların Meta tarafından satılan ve yaklaşık 299 £ karşılığında alabileceğiniz bir Oculus Quest 2 kulaklığı satın almaları gerekmektedir. Şunu belirtelim Horizon Worlds, şu anda yalnızca Amerika ve Kanada’daki kullanıcılara açılmış durumda ve +18 yaş kuralı var.

Horizon Worlds Nedir ve Neler Sunuyor?

Meta, Horizon Worlds ile birlikte planlarını yavaş yavaş hayata geçirmeye başladı diyebiliriz. Horizon Worlds (eski adıyla Facebook Horizon), Microsoft Windows ve Oculus Quest sistemleri için Meta Platforms tarafından geliştirilen ve yayınlanan entegre bir metaverse tabanlı çevrimiçi video oyunudur. Oynanış olarak Oyun, bir Oculus Rift (S) veya Oculus Quest (2) sanal gerçeklik gözlüğü ile oynanabilir. Oyuncular, kısa bir mesafeye ışınlanmak veya sanal alanda sürekli hareket etmek için gözlükteki denetleyici düğmeleri kullanır. Böylelikle daha fazla sanal araziyi keşfetme fırsatı yakalar.


Horizon Worlds’ün bu kadar önemli olmasındaki sebep, Facebook'un kendisini Meta olarak yeniden adlandırmasından ve bağlantılı dijital dünyaların "metaverse’ü inşa etme" planlarını duyurmasından bu yana bu tür ilk büyük adımıdır. Uygulama, kullanıcıların Roblox veya diğer içerik oluşturucu odaklı uygulamalara benzer şekilde, Meta'nın temel oyununun üzerine kendi mini oyunlarını ve etkinliklerini oluşturmalarına olanak tanıyor. Bu özellik sayesinde belli bir iskelette çok farklı oyunlar sunulabilecek. Diğer içerik oluşturucu odaklı uygulamalardan içerik üreticilerinin para kazanmadığını biliyoruz fakat Meta’nın yaptığı açıklamada içerik üreticileri için oluşturulan yaratıcı fonuna 10 milyon dolar para konduğunu ve bu parayı yarışmaları kazanan içerik üreticilerine vereceğini söyledi.


Bir video oyunu olan Horizon Worlds, Meta tarafından satılan Oculus Quest 2 başlığına sahip olan herkese bedava ayrıca 18 yaş üzeri herkes, kendine özgü bacaksız hareket edebilen bir avatar oluşturabilecek ve oluşturdukları avatarla oyuna giriş yapabilecek. Oyuncular kendi dünyalarının etrafında kolayca uçabiliyor ve özel bir dijital ortam oluşturmak için ağaçlar veya şekiller gibi öğeleri yerleştirebiliyor. Ayrıca oyunun kurallarını belirlemek için oyuncunun kendi etrafındaki dünyayı etkileyen önceden hazırlanmış kod parçacıkları olan "kodları" kullanabiliyor.


Yazımızı okuyan okur severlere önemli bir detay paylaşalım. Önceki metaverse yazılarımızda da belirttiğimiz gibi bu gibi sanal platformların hayatımıza girmesine daha çok var ve daha önceden de bu gibi PR çalışmalarıyla birlikte insanların dikkatini çekip sonradan aslında hiçbir şey olmadığını gördük. Horizon Worlds, Meta ve yan kuruluşu Oculus'un VR aracılığıyla sosyal etkileşimi popülerleştirmeye çalıştığı ilk sefer olmadığını hatırlatalım. Şirket, 2016 ve 2017 yılları arasında ufak çaplı grupların bir arada bulunmasını sağlayan sanal hangout uygulamaları Oculus Rooms ve Facebook Spaces'i piyasaya sürmüştü ve daha sonra 2019 yılında her 2 VR uygulamasını da kapatmıştı. Gelecekte ne olur ne biter bilemeyiz umarım gelecek bizler için faydalı olur.


Yorum yap

*