Sosyal Media
sefa

Modeminize Bağlı Cihazları Nasıl Görürsünüz

ADSL modemi kullanan bir çok cihaz bulunuyor. Bunların başında , telefon, tablet, dizüsütü, masaüstü, güvenlik kameraları ve internet üzerinden işlem gören cihazlar geliyor. Bazen de istemesiniz de ağınıza bağlı davetsiz misafirler olabiliyor. Tabi istediğiniz takdirde bu misafirleri ağınızdan çıkarabilirsiniz.

Kullandığınız modeme bağlı tüm cihazları görebilir ve eğer varsa modeminize bağlı yabancı cihazları engelleyebilirsiniz.

Modeme Bağlı Cihazları Görme

Modemin arayüzüne girmek için  tarayıcı adres satırına 192.168.1.1 yazın ve Enter’a basın. Bu adres modemden modeme değişiklik gösterbilir. Modem adresi modemin arkasında da yazdığı için oradan da bakabilirsiniz.


Modem adresini yazıp Enter'a bastığınızda karşınıza kullanıcı adı/şifre ekranı çıkacaktır. Buraya modem adını ve şifresini girmelisiniz. Yalnız bunu ADSL kullanıcı adı ve şifresi ile karıştırmayın. Eğer değiştirmediyseniz modemin kullanma kılavuzundaki kullanıcı adı ve şifresi ile aynıdır

Kullanıcı adı ve şifresini doğru olarak girdiğinizde modemin arayüzüne ulaşacaksınız. Burada modem türlerine göre farklılıklar gösterebilir. Ekranın sol tarafında bulunan "Kablosuz" ve "Wireless" bölümünü ardından "Kablosuz durum" seçeneğini tıklayın.


Karşınıza gelen ekrandan modeminize bağlı cihazların MAC adreslerini göreceksiniz. Buradaki MAC adresleri size ait ise sorun yok demektir. Ancak farklı bir MAC adresi mevcut ise modeminize bağlanan yabancı birileri var demektir. Bu durumda şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Yorum yap

*