Sosyal Media
yunus

Nvidia Dünya'nın En Güçlü Süper Bilgisayarlarını Üretmek İçin Kolları Sıvadı

Bu haftanın başında Nvidia firması tarafından yapılan açıklamaya göre, şirketin ürünleri bu senenin sonuna kadar ARM işlemciler ile çalışabilir hale gelecek. ARM şirketi Nvidia'nın çiplerini, iklim değişikliği tahmini ve nükleer silah modellemesi yapabilen süper bilgisayarlar üretmek için kullanacak.

Nvidia firmasını, uzun bir süredir ürettiği grafik işlemcilerinden tanıyoruz. Özellikle oyuncu bilgisayarlarının vazgeçilmez donanımlarından olan ve daha iyi bir oyun deneyimi için oldukça realistik görüntüler üretmeyi başaran grafik işlemciler bundan sonra yapay zeka geliştirme alanında da kullanılmaya başlanacak.Yapay zeka tabanlı resim tanıma teknolojisini daha hızlı bir hale getirmek amacıyla veri merkezlerine entegre edilmesi planlanan grafik işlemcilerin bu yeni kullanım alanı, şirketin oyuncu bilgisayarları konusundaki tecrübesini başka bir sahaya taşımasına da olanak sağlayacak.

Nvidia'nın hızlandırıcı çipleri şu ana kadar sadece Intel ve International Business Machines gibi şirketlerin ürettiği merkezi işlemcilerin yanında çalışabiliyordu. Ancak şirketin pazartesi günü Almanya'da düzenlenen supercomputing konferansı kapsamında yaptığı açıklamaya göre hızlandırıcı çipler bu yılın sonuna kadar ARM işlemcileri ile birlikte de çalışabilecek.

Japonya menşeili SoftBank grubunun sahibi olduğu ARM firması daha çok mobil telefonlar için ürettiği işlemciler ile biliniyor. Ancak Intel'in eski başkanı tarafından kurulan Ampere Computing gibi kendi alanında söz sahibi olan bir şirket ARM işlemcilerini bir üst seviyeye taşıyarak veri merkezlerindeki Intel dominasyonunu yıkmayı planlıyor.Nvidia firmasının başkan yardımcısı Ian Buck yapılan açıklama; "ARM firması ile birlikte süper bilgisayarlar üretmek teknik perspektif açısından oldukça büyük bir yük olacak." şeklindeydi. Çünkü ARM şirketi Intel ya da IBM gibi kendi işlemcilerini üretmiyor. Şirket gerekli olan parçaları üreterek diğer firmaların bu ürünlerden işlemciler oluşturabilmesini sağlıyor. Oldukça zorlu bir görev olmasına rağmen Avrupa ve Japonya'daki mühendislerin yardımıyla ARM teknolojisine sahip süper bilgisayarlar üretmek istediklerini belirten Nvidia'nın başkan yardımcısı Ian Buck açıklamasına, bu işin altından kalkabilecek bir ekibe ve teknolojiye sahip olduklarını da ekledi. Bu sayede sektöre IBM ve Intel haricinde Nvidia şirketinin üzerinde daha çok söz sahibi olduğu ve geliştirmeye daha açık üçüncü bir oyuncu daha katılmış olacak.ARM ürünlerinin açık mimariye sahip tasarımı sayesinde süper bilgisayar konseptinin daha da gelişeceğini belirten Nvidia, ARM ile çalışabilmek adına daha büyük bir bilgisayar ağı oluşturabilmek için bir sürü küçük olanı birbirine bağlamaya yarayan yüksek hızlı ağ çipleri üreticisi Mellanox firmasına 6.8 milyar dolar yatırım yapmış bile. Bu iş birliğinin tek amacı ise dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarını üretmek. Gelişmeler için bizi takip etmeyi unutmayın.Yorum yap

*