Sosyal Media
sengul

OLED ile LED Ekran Arasındaki Farklar Nelerdir?

LED ve OLED terimleri, görüntü teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte hayatımıza girdi. Özellikle Tv modellerini incelerken karşımıza çıkıyor. Peki, LED ve OLED nedir? LED ve OLED ekran arasındaki farklar nedir? Ekran tercihinizi yapmadan önce bunları bilmenizde fayda var.

LED ekran ve OLED ekran arasındaki en belirgin fark, kullanılan aydınlatma yöntemidir. LED arkadan aydınlatmalıdır, OLED ekran kendinden aydınlatmalıdır. Peki, nedir bu arkadan aydınlatmalı ve kendinden aydınlatmalı ekran? LED ekran, video görüntüyü sunabilmek için dış ışık kaynağına ihtiyaç duyar, arka ışık kullanarak piksellerini aydınlatır. OLED ekran teknolojisi ise pikseller arasında kendi ışıklarını üreterek görüntüyü sunar. Aydınlatmada LED ekran “yayıcı” (ışık yayan diyot) özellikli, LED ekranın ise “aktarıcı” özelliklidir.


Kontrast Farkı

Bir ekranın üretebileceği en parlak beyaz ile en koyu siyah arasındaki parlaklık oranına kontrast denir. Yüksek kontrast oranı mükemmel görüntüye bir adım daha yaklaştınız demektir. Kendinden aydınlatmalı OLED ekranın kontrast oranı, LED ekranın kontrast oranına göre daha yüksektir ve tam siyah görüntü sunar. İçeriğiniz ne olursa olsun, en parlak beyazları ve en koyu siyahları size sunar, detayları kaçırmazsınız. LED ekranda arka plan aydınlatması olduğu için karanlık bir ortamda bile görüntülerde ışık sızması olur ve tam siyah görüntü ortaya çıkmaz. Karanlık ortamlardaki görüntü kalitesi farkı LED ile OLED arasında ciddi bir farktır. LED ve OLED arasındaki gözle görülür bu farkı bilmek, ekran seçimi konusunda işinizi kolaylaştırır.

Parlaklık

Parlaklık konusunda, LED ekran OLED ekrana kıyasla 1-0 öndedir. OLED teknolojisi kendinden aydınlatmalı olduğu için kendi parlaklıklarını kontrol edebilir. Ancak, OLED pikselleri uzun süre maksimum parlaklıkta kullanmak kullanım ömrünü kısaltır. OLED Tv’nin siyahları daha koyu olsa da, aydınlık bir ortamda LED Tv’nin parlaklığı daha iyi görünebilir. Gerçi, son zamanlarda bazı markalar OLED Tv’lerin parlaklığını arttıran gelişmeler katetti. Bu gelişmeler devam ederse, OLED ekranlar parlaklık konusunda LED ekranları geçebilir.

Tepki Süresi

Ekranınızın bir renkten diğer renge geçme süresidir, yani renk değiştirme hızıdır. Hızlı tepki süresi, daha net görüntü getirir. OLED teknolojisinin tepki hızı, LED teknolojisine kıyasla daha fazladır. Kısacası, OLED ekranda izlediğiniz bir görüntünün hareket bulanıklığı LED ekrana göre daha azdır. Tepkime süresinin hızlı olması, özellikle sinema severleri ve oyuncuları OLED teknolojisine çekebilir.

Görüş Açıları

Teknik yapıları gereği, LED ekranlarda en iyi görüş noktası ekranın tam ortasıdır. Çünkü kenarlar doğru kontrast ve renklerde kayma meydana gelir. OLED teknolojisi, kendinden aydınlatmalı olduğu için bu gibi problemler yaşanmaz. Çünkü ışık kaynağı piksellerin kendisidir.

Güç Tüketimi

Arka ışık aydınlatmasına gerek olmayan OLED ekranlar boyut olarak daha ince ve güç tüketimi olarak daha tasarrufludur.

Maliyet

OLED ekranlar, daha az enerji tüketip daha iyi gerçekçi ve sorunsuz bir görüntü verse de LED ekranlara göre daha az tercih ediliyor. Bunun nedeni OLED ekranların, LED ekranlara göre daha maliyetli olmasıdır. OLED Tv’lerin maliyet konusundaki eksi durumunu pozitife çevirmek adına LG ve Samsung gibi markalar çalışmalar gerçekleştirdi. Bu çalışmalar neticesinde, OLED ekranın maliyeti daha ucuz, üretimi daha kolay hale geldi.

LED ve OLED ekran modelleri incehesap.com'da!


Yorum yap

*