Sosyal Media
sengul

Oleofobik Ekran Nedir?

Teknolojiyi takip ediyorsanız, özellikle de akıllı telefon piyasasını oleofobik kavramını muhtemelen duymuşsunuzdur. Peki, oleofobik ekran nedir? Ne işe yarar? Tüm bu soruların cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Oleofobik Ekran Nedir?

Oleofobik ekran, genellikle akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan özel bir ekrandır. Bu özellik sayesinde ekran, özellikle parmak izi, sıvı ve kirlere karşı direnç gösterir. Oleofobik özelliğe sahip ekranların yüzeyi böylece daha temiz kalır.


Oleofibik ekran, sadece akıllı telefon ve tabletlerde değil PC ve dizüstü bilgisayarlar başta olmak üzere daha birçok teknolojik cihazda artık kullanılıyor.

Apple, oleofobik ekranı ilk olarak 2009’da piyasaya sürdüğü iPhone 3GS modelinde kullanmaya başladı. Sonraki yıllarda bu teknoloji daha da geliştirerek günümüz iPhone modellerinde kullanılan ekran seviyesine getirdi.

Hangi Telefonlar Oleofobik Ekrana Sahip?

Günümüzdeki çoğu akıllı telefon üreticisi, amiral gemisi diye nitelendirdikleri üst sevi akıllı telefonlarda oleofobik ekran kullanıyor. Örneğin Apple, akıllı telefonlarında ve diğer cihazlarında Gorilla Glass adı verilen ince bir olafobik kaplama ekran kullanmakta.


Olefobik ekran özelliği taşımayan akıllı telefon veya tabletler de artık bu özelliğe sahip ekran koruyucu ve kılıflar sayesinde olefobik kaplama ekrana sahip olabiliyor.

Olefobik Ekran Nasıl Bir Avantaj Sağlıyor?

Olefobik ekranın ön önemli özelliği ekran yüzeyinde kir barındırmaması. Akıllı telefonların ekranında kullanmadan kaynaklı genellikle parmak izi lekesi olur. Olefobik ekran sayesinde bunun önüne geçilmesi amaçlanır. Böylece telefonun ekranı her zaman temiz kalır.


Ayrıca bazı olefobik ekrana sahip telefonlar aynı zamanda su geçirmezlik sertifikası IP68’e sahip olmakta. Böylece bu özelliklere sahip telefonların ekranında hem parmak izi lekesi kalmıyor hem de ekran sıvı ile temas ettiğinde sıvı lekesi kalmıyor.Yorum yap

*