Sosyal Media
sengul

RAM İle İlgili Doğru Sandığımız Yanlışlar!

RAM , bir diğer adı ile Rastgele Erişim Belleği(Random Acces memory), bilgisayar ve mobil cihazlarımızın vazgeçilmez ana bileşenlerinden biri. RAM’in asıl amacı işlemciye yardımcı olmak. Ancak RAM ile ilgili bazı yanlış bildiğimiz bilgiler mevcut. Şimdi sizlerle RAM hakkında birkaç bilgiyi paylaşıyoruz.

1- Sahip olduğunuz RAM’lerin kapasitesi ve hızlarının birbirleri ile olan uyumuna dikkat edin. Çünkü RAM’lerin boyutları kadar hızları da önemlidir. Yani sahip olduğunuz RAM çok yüksek kapasiteye de sahip olsa frekansı ve hızı da aynı oranda hızlı değilse (bir birleri ile uyumlu değilse) istediğiniz performansı alamazsınız.


RAM kapasitesi ne kadar yüksek olursa bilgisayarınız o kadar hızlı olur” bilgisi aslında eksik bir bilgi.RAM kapasitesi ve hızı ne kadar yüksek olursa bilgisayarınız o kadar hızlı olur” dersek da daha doğru bir bilgi olmuş olur.

2-Bilgisayarınıza farklı boyutlarda RAM takarsanız bunlar çalışmaz” diye bilinir. Genelde tercih edilen aynı boyutta, aynı özellikte ve aynı frekansta RAM’lerin kullanılması. Böyle durumda bilgisayarınızdan performans olarak daha iyi sonuç alabilirsiniz. Ancak farklı boyutta, farklı marka RAM’ler bir arada çalışmaz diye bir durum söz konusu değildir. Farklı boyutlarda ve farklı frekanslarda RAM’leri bir arada kullandığınızda istediğiniz performansı elde edemeyebilirsiniz.


3- Bilgisayarınızın işletim sistemini kontrol edin. Eğer bilgisayarınız 32 bit işletim sistemine sahip ise belli bir kapasiteden sonra (4GB RAM) bilgisayarınızın RAM’ini ne kadar artırırsanız artırın bilgisayarınız hızlanmayacaktır. Dolayısı ile işletim sisteminize uygun RAM tercih etmeniz her zaman istenilen bir durumdur. Örneğin 64 bit işletim sistemine ve 4 GB RAM sahip bir bilgisayarınız varsa RAM’i 8GB yapmanız bilgisayarınızın performansını artıracaktır. Tabi burada birbirleri ile uyumlu RAM kullanmayı da gözden kaçırmayın.


Bilgisayarınız tüm bileşenleri ile bir bütündür. Dolayısıyla bütün parçalarının birbirleriyle uyumlu olması gerekiyor. Aksi takdirde istediğiniz performansı alamayabilirsiniz.Yorum yap

*