Sosyal Media
sengul

Retina Ekran Nedir

Retina ekran nedir, Retina ekranlı iPad Mini’nin avantajları nelerdir? İşte Retina ekranlı  iPad’ler ve avantajları; 


İlk olarak, bilimsel ismi dışında, bu satış terimi Apple  tarafından ortaya konuldu.  Bilgisayar çok daha yüksek çözünürlüklerle görüntü sağlıyor, ancak bunu yaparken bilgisayarın daha düşük çözünürlüklerdeymiş gibi görünmesini sağlıyor.  

Apple’ın bu teknolojiyi yapma amacı ise iPad’lerin  iPhone’lara nazaran yüze daha  daha uzak tutulmaları sebebiyle piksel yoğunluğunu arttırıp çok daha iyi bir görsellik sunmaktı. 

Ayrıca bunu yaparlarken de ekranın maksimum doygunluğunu insan gözünün kaldırabileceği en üst seviyeye kadar yükselttiler. Daha fazlasını yapmak anlamsızdı çünkü insan gözü bunu algılayamayacaktı. 

Retinaya sahip büyük iPad’ler sırasıyla iPad 3, iPad 4 ve iPad Air. İpad ve iPad 2’de bunlar bulunmuyor. Mini serisinde ise ilk iPad Mini’de bu teknoloji olmazken ikinci iPad Mini 2’de retinayla birlikte geldi.Peki Retina Ekran’ın rakamsal farkları nedir?

Peki Retina Ekran’ın rakamsal  farkı nedir? iPad1 ve iPad 2 aynı ekrana sahip ve 1024*768 piksele ve 132 ppi(inç başına düşen piksel)’e sahipler. Retina Ekran’lı iPad 3, iPad 4 ve iPad Air 2048*1536 piksele ve 264 ppi’ye sahip. Diğer bir deyişle iki katı yoğunluğa sahipler.  

iPad Mini ve iPad Mini 2’yi kıyaslayacak olursak; 

iPad Mini 1’de 1024*768 piksel ve 163 ppi bulunurken, iPad Mini 2’de bu rakamlar 2048*1536 piksel ve 326 ppi şeklinde.  

Retinasız iPad’ler de iyi bir ekrana sahip ancak retina ekranlılar çok daha net, renkli ve parlak bir görüntü veriyor (Test edenler farkı anında görecektir). 

Diğer bir yandan, Retina MacBook Pro’nun doğal çözünürlüğü 2880*1800 piksel. Eğer ölçeklendirme yapılmamış olsaydı, 15 inçlik alanda bu çözünürlüğü kullanmak, kullanıcılar için bir işkenceye dönüşecekti. Ancak ölçeklendirme sayesinde 2880*1800 piksellik görüntü, her bir doğal piksele dört piksel karşılık gelecek şekilde, 1440*900 piksele indirgeniyor. Sistemin her bir öğesinde yapılan bu ölçeklendirme; yüksek çözünürlüğün gücünü, günlük kullanımda en çok rahatlık sağlayan çözünürlükler ile birleştirerek, çok daha keskin ve net görüntüler elde edilmesini sağlıyor.Yorum yap

*