fcp
İncehesap'ta Karne Kampanyası Başladı

Rivian daha fazla para kazanmak için 850 kişiyi işten çıkartıyor

Kemal Y. 02.02.2023 (Güncellenme: 11.06.2024) Takip et
Amerikan elektrikli otomobil markası Rivian, çalışanlarının yüzde 6’sını işten çıkartmaya hazırlanıyor. Rivian’ın 14.000 bin üzerinde çalışanı bulunuyor ve bu hesaba göre yaklaşık 850 kişi işten çıkartılacak. İşte detaylar..
Rivian daha fazla para kazanmak için 850 kişiyi işten çıkartıyor

Elektrikli araç üreticisi Rivian çalışanlarının yüzde altısını daha işten çıkartacağını açıkladı. Amazon’un sahibi Jeff Bezos tarafından da çok ciddi yatırım alan Rivian zaten geçtiğimiz Temmuz ayında işçi çıkartmıştı. Bu sefer krizden dolayı değil, daha fazla kar elde etmek için işçi çıkartacağını açıklayan Rivian, personel eksikliğinden dolayı üretimin azalmayacağını ve üretimin tam gaz devam edeceğini açıkladı. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, üretimi artırmaya ve kârlı bir şirket olmaya odaklanıldığı dile getiriliyor.

İşçi çıkartmaya devam eden Rivian üretimi artırıyor

Kârlılığa yönelik hamlesinin bir parçası olarak Rivian, R1T ve R1S araçlarının yanı sıra kargo teslimatı için kullanılacak olan minibüslerin üretimini artırmaya çalışıyor. Amazon için üretilen minibüslerin üretimi de çok yakın bir zaman hız kazanacak. Tedarik zinciri sorunları nedeniyle 2022 üretim hedefini düşürmek zorunda kalan firma bu yıl hedeflerinin üstüne çıkmak istiyor.

Şirket ayrıca, yüksek hacimli olarak üretmeyi planladığı daha uygun fiyatlı R2 elektrikli kamyonlar üzerinde çalışıyor. Bu kamyonetler özellikle Avrupa’da ve Ortadoğu’nda çok tercih edilecek. 2026'ya kadar yollarda göreceğimiz uygun fiyatlı SUV ve kamyonetler için 5 milyar dolarlık yatırım ile Gürcistan’da bir tesis kuruluyor.

İşçi çıkartmaları araç fiyatlarını yükseltecek mi?

Daha fazla kar elde etmek için yaklaşık 850 kişiyi işten çıkartmaya hazırlanan Rivian, üretimin azalmayacağını iddia ediyor. Rivian personel kesintisinden dolayı üretimini yaptığı araçlara zam yapabilir. Şuan ufukta herhangi bir zam olasılığı yok fakat artan maliyetler ve 2023 ikinci yarısındaki kıtlık sebebiyle fiyatların daha yüksek seviyeye ulaşabileceği söyleniyor.

Sektördeki en yüksek kâr marjlarından birine sahip elektrikli otomobillerde satış lideri Tesla, sadece birkaç ay içerisinde dört kez araç fiyatlarında indirim kampanyası başlattı. Elektrikli otomobiller artık yüksek fiyatları sebebiyle tercihe dilmiyor ve markalar yatırım yaptıkları fabrikalardan çıkan aracı biran önce paraya çevirmek için çeşitli kampanyalar yapıyor. Tesla, ardı ardına yaptığı indirimlerle elektrikli otomobil dünyasında fiyat savaşlarını başlattı.

Rivian’ın indirim yapmaması halinde satış yapması pek olası durmuyor. Rivian ve Tesla arasında kalsanız hangi markayı, hangi özelliğiyle seçerdiniz?

Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!