Sosyal Media
sefa

Ruslar, Google'ın Banka Hesabına El Koydu!

Google şirketinin Rus yan kuruluşu iflas başvurusunda bulunacağını ve Google Rusya’yı artık elinde tutamayacağını belirtti. Google Rusya, 2021 yılında Rusya’da 134,3 milyar ruble (2 milyar USD) kazandığını ve 100’den fazla işçi çalıştırdığını belirtti. Google’ın sözcüsü yaptığı bir açıklamada “Rus yetkililerin Google Rusya’nın banka hesabına el koyması, Rusya merkezli çalışanları işe almak ve onlara ödeme yapmak, tedarikçilere ve satıcılara ödeme yapmak ve diğer maddi yükümlülüklerine yerine getirmek dahil olmak üzere Rusya ofisimizin çalışmasını savunulamaz hale getirdi” dedi.

Rusya, Google’ın Tüm Banka Hesaplarına El Koydu

Geçtiğimiz Mart ayında Google şirketi, Rusya devletinin Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’da reklam satışını askıya almıştı. Google şirketine ait YouTube’da Rus devlet destekli medyaya ait kanallardaki reklamları yasaklamak için harekete geçti ve daha sonra reklam yapan tüm kanalları tamamen engelledi. 2021 Aralık’ta ise Rusya hükümeti, Rusya’nın yasa dışı olduğunu düşündüğü içerikleri platformdan kaldırmadığı için Google şirketine 7.2 milyar ruble para cezası kesmişti. 

Ruslar, Google'ın Banka Hesabına El Koydu!

Google şirketinin Rusya’daki gelirinin yaklaşık yüzde 8’ini oluşturmaktaydı. Bu bilgilere ek olarak bir Rus TV kanalının YouTube hesabına erişimi eski hale getirmemesinin ardından Nisan ayında yetkililerin Google şirketinden 1 milyar ruble el koyduğunu iddia etmişti. Rusya devletinin iletişim düzenleyicisi, YouTube’dan yasadışı videoları kaldırdıktan sonra Google şirketini daha mütevazi bir 8 milyon ruble para cezası ile tehdit etti. Rusya devletinin Google şirketinden toplamda ne kadar ele geçirdiği konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Google Rusya, Yakın Tarihte İflas Açıklaması Yapabilir!

Rusya devletinin mali siciline gönderilen bir notta, Google şirketinin iflas başvurusunda bulunmak istediği ayrıntılı olarak anlatılıyor; “22 Mart 2022 tarihinden beri kendi iflasını ve parasal yükümlülüklerini yerin getirememe, kıdem tazminatı talep etme ve iş sözleşmesi kapsamında çalışan veya daha önce çalışan personelin ücretini ve ödeme yükümlülüğünü öngörmektedir.” Bugüne kadar Google şirketi, Ukrayna savaşının bir neticesi olarak Rusya devletine iflas başvurusunda bulunan ilk büyük teknoloji şirkete olacak gibi görünüyor. Apple, Meta ve Microsoft gibi diğer büyük teknoloji şirketleri ülkede bulunan tüm faaliyetlerini askıya aldılar. Ancak, bu şirketler yine de iflas ilan etmediler.

Google, Rusya’dan Tamamen Çekiliyor mu?

Rusya destekli gıda dağıtım şirketi Buyk, Rusya devletine uygulanan ekonomik yaptırımlar sonucunda Mart ayında iflas başvurusunda bulunmuştu. Geçtiğimiz pazartesi günü ise McDonald’s Rusya devletinden ayrılacağını ve ülkede 30 yılı aşkın bir süre sonra fast-food restoranlarını satacağını bildirdi. Rusya devleti, ülkedeki Google hizmetlerini yasaklayacak kadar ileri gitmese de, Meta şirketine ait Facebook ve Instagram’ı yasakladı. Google şirketi, ücretsiz hizmetlerinin ülkede halen sunulacağını bildiriyor. Şirketin sözcüsü yaptığı bir açıklamada “Rusya’daki insanlar kaliteli bilgilere erişmek için hizmetlerimize güveniyor. Arama, YouTube, Gmail, Haritalar, Android ve Play gibi ücretsiz hizmetleri kullanıma sunmaya devam edeceğiz.” dedi.


Yorum yap

*