Sosyal Media
sefa

Samsung 3nm İşlemci Üretimine Başlıyor!

3nm’lik yarı iletken işlemcilerin günümüz cep telefonu modellerinde çok yaygın bir şekilde kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Özellikle akıllı telefonlarda kullanılan yarı iletken işlemcilerin üretiminde birçok marka mevcut. Sadece bu alanda bile dünya üzerinde birtakım markalar faaliyet gösteriyor. Son zamanlarda artan talep ve çip krizi neticesinde de üretim yapan firma sayılarının da arttığını belirtebilirim. Samsung şirketi de bu kervana katılan markalardan biri olacak gibi görünüyor.

Normal şartlarda Samsung şirketi, özellikle amiral gemisi modellerinde Snapdragon işlemcilerini tercih ediyor. Bu işlemciler yüksek performans sağladığından dolayı, uzun zamandır Samsung’un bir numaralı tercihi oldu. Samsung Snapdragon işlemcilerinin dışında kendi ürettiği işlemcileri de kullanıyor. Çok yaygın olmasa da bunu yapıyor.

Samsung, Yakın Zamanda 3nm Çip Üretimine Başlayabilir!

Samsung, 3nm yonga setlerini GAAFET mimarisini kullanarak üretmeyi planlıyor. Bu, gelişmiş bir çip üretim teknolojisi olarak biliniyor. Mevcut işlemcilerde nanometre yarı iletkenlerin kullandığı mimari olan FinFET’in ilerisinde bir teknolojisidir. GAAFET mimarisinin çip boyutu 5nm FinFET çiplerine göre yüzde 45 oranında azaltıldığı biliniyor. Ek olarak gelişmiş teknoloji, gü tüketimini etkilemeden yüzde otuzluk bir performans artışı elde edilecek. 5nm FinFET işlemcileri ile karşılaştırılabilir bir performans için GAAFET yüzde 50 daha az enerji tüketecek.

Samsung 3nm İşlemci Üretimine Başlıyor!

Şirket, bu gelişmelerin üretim tarafında ki konumu genişletmesine ve büyük üretim sözleşmeleri elde edeceğinin planını yapıyor. Bunun sebebi ise TSMC’nin 3nm çipleri için FinFET mimarisine bağlı kalmasıdır. Tayvan menşeili şirket, 2025 yılında 2nm çipli GAAFET mimarisine geçmeyi planlıyor. Samsung ek olarak 2025 yılında 2nm seviyesine geçiş yapacak ve o döneme kadar GAAFET mimarisine sahip çipleri üretme konusunda ortalama üç yıllık tecrübeye sahip olacak. Bu iki teknoloji devi çok uzun zamandır üretim pazarına ilk iki sırada yer alıyor. Ancak, TSMC 2022 yılının ilk çeyreğinde %53’lük Pazar payına, Samsung ise %16’lık bir Pazar payına sahip. İki şirkette farklı mimariler kullanacak. Son olarak, Samsung şirketinin bu işe ne zaman gireceğinin bir bilgisi yok. Ancak, Kore medyası yakın tarihte şirketin ne zaman çip üretimine başlayacağını bildirebilir.


Yorum yap

*