Sosyal Media
sefa

Samsung Galaxy S8 Plus'ı veya Galaxy S8'i Satın Almak İçin 7 Sebep, Satın Almamak İçin 5 Neden

Samsung firması uzun süredir beklenen Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus amiral gemi modeli telefonlarını tüm dünyada eş zamanlı olarak yaptığı lansmanla görücüye çıkardı. Firmanın akıllı telefonları seleflerine göre bir takım yeni özelliklerle gelse de Samsung’un yeni cihazlarının satın alınmaya değer olup olmadığına karar vermek için henüz erken. Satın alma konusunda kararınızı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilecek özellikleri, sebepleri sizlerin değerlendirmesine sunuyoruz.

Alınmaz, 1: Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus telefonların belki de en fazla hayal kırıklığına sebep olan özelliği parmak izi sensörünün konumlandırıldığı yer oldu. Parmak izi sensörünün, arka kamera modülünün hemen yanına yerleştirilmesi, kamera lensinin lekelenmesine sebep olacak kazara basmalara davetiye çıkarıyor. Her ne kadar firma zaman zaman kamera modülünün temizlenmesini hatırlatsa da, bu durum parmak izi okuyucu sensörün olabilecek en kötü yere yerleştirildiği gerçeğini değiştirmiyor.


Alınmaz, 2: Samsung, Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modellerinin her ikisinde de geçen senenin üretim standardı olan 4GB bellek kullanma kararı aldı. Firmanın amiral gemisi olan telefonlarında, en azından bir modelinde 6GB bellek kullanması bekleniyordu. Yakın gelecekte piyasada kimi telefon modellerini 8GB bellek ile göreceğiz. Hatta Samsung’un daha düşük özelliklere sahip C9 modeli telefonu dahi 6GB bellek ile karşımıza çıkacak.

Alınmaz, 3: Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus telefonlarda batarya kapasiteleri selefleri gibi aynı değerlerde kaldı.  Galaxy S8 3,000mAh değerinde bir bataryaya sahipken Galaxy S8 Plus 3,500mAh batarya ile gelecek. Batarya ömrü konusunda henüz konuşmak için erken olsa da Samsung’un daha yüksek kapasiteli bataryalarla piyasaya sürüleceği beklentileri boşa çıkmış oldu. Burada ilginç olan, firmanın amiral gemisi modelleri arasında yer almayan iki telefonu C9 Pro ve Galaxy A9 telefonları 4,000mAh ve 5,000mAh bataryalarla piyasaya sürülecek.

Alınmaz, 4: Aynı bataryalarda olduğu gibi Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modelleri, seleflerinin taşıdığı ön ve arka kameralara sahip olarak geliyor. Her iki modelde 12 Megapiksel arka kamera ve 8 megapiksel ön kamerayla piyasaya sürülecek. Diyafram açıklığında gidilen değişiklikle nisbi bir iyileştirme yoluna gidilerek daha kaliteli görüntüler hedeflense de geri kalan tüm kamera özellikleri bir önceki amiral gemisi modellerde kullanılanlar aynı kalmış.

Alınmaz, 5: Samsung, ön yüklü gelen ve çok da fazla kullanılmayan uygulamaların kaldırılması konusunda Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modellerinde pek de bir şey yapmamış gibi görünüyor. Amiral gemisi modeller, CNET’in web sayfasında da belirtildiği gibi, kullanıcıların çoğunun belki de hiç açmadığı ön yüklü 7-10 uygulama (bunlara Kamera, kişiler ve takvim dahil değil) ile geliyor.


Alınır, 1: Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modelleri, 5.8 inç ve 6.2 inç QuadHD çözünürlükte Super AMOLED panellere sahip olarak piyasaya sürülecek. ‘Infinity Display’ teknolojisiyle firma, ekranın kasaya oranını büyütürken çerçeveyi minimize ediyor. Kullanıcılar telefonları tutarken sanki ellerinde sadece ekran tutuyormuş gibi hisse sahip oluyorlar.

Alınır, 2: Samsung firması, yüz tanıma teknolojisini Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modellerine ekledi. Bu yeni teknoloji ile birlikte akıllı telefonların güvenliğinin artırılması hedefleniyor. S8 ikilisinde yüz tanıma teknolojisinin yanında ayrıca iris tarayıcı ve parmak izi okuyucu da yer alıyor.

Alınır, 3: Bixby Samsung’un yeni dijital asistanı olarak karşımıza çıkıyor. Firma, Bixby’nin rakipleri Cortana, Siri ve Google Asistan ile kıyaslandığında daha iyi olduğunu iddia ediyor. Bixby’nin söz ile aramayı destekleyeceği ve akıllı telefonlarda görsellerden metinlere istenilen herşeyi bulabileceği söyleniyor. Samsung’un iddialı olduğu bu yeni asistanı şimdilik sadece Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modellerinde çalışacak.

Alınır, 4: Samsung firması, Galaxy S8 ikilisinin akıllı telefonlarda Gigabit LTE bağlantı teknolojisine destek verecek ilk telefonlar olacağını iddia ediyor. Kulağa hoş gelen bu özellik Hindistan’da bir işe yaramayacak.

Alınır, 5:Samsung, Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus telefonlarının sahiplerini, cihazlarını bilgisayar deneyimi ile kullanılmasını sağalayan DeX aksesuarı görücüye çıkardı. DeX istasyonu Samsung’un amiral gemisi modellerini Android temelli masaüstü arayüzüyle kullanmamıza olanak sağlayacak. DeX aksesuarı Microsoft’un Continuum özelliğiyle benzerlik taşıyor. DeX istasyonunun alt tarafında konumlandırılan girişler vasıtasıyla fare, klavye ve monitör gibi donanımlar bağlantı yapabiliyor.


Alınır, 6: Samsung’un isimlendirmesiyle ‘Görünmez Home Tuşu’ fiziksel butonun yerini alarak ekranın alt tarafına gelecek şekilde yerleştirilmiş. Baskıya gayet duyarlı olan sanal home tuşu kullanıcının dokunmasına titreşimle geri bildirim yapıyor. Fiziksel butonun kaldırılmasıyla birlikte Samsung’un yeni tepe modelleri daha büyük ekran ölçülerine kavuşuyor. Ayrıca sanal home butonunun muhafaza edilmesi, geçmişten beri Samsung akıllı telefonlardaki fiziksel home tuşuna alışkın kullanıcıları da muhtemelen tatmin edecektir.

Alınır, 7: QuadHD çözünürlük ve Super AMOLED panelli ekranlara sahip Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus telefonları, UHD Birliği tarafından mobil HDR sertifikasıyla ödüllendirilen ilk telefonlar oldular. Bu da, S8 ikilisinin ekranlarının HDR içeriklerin oynatılmasına uygunluğunu tescilliyor. Amazon ile de işbirliğine giden Samsung, HDR içerikleri Galaxy S8 ve Galaxy S8c Plus’a getirmeyi planlıyor.
Yorum yap

*