Sosyal Media
yunus

Samsung’un Beklenen Yonga Seti Exynos 2200 Tanıtıldı

Bildiğiniz üzere mobil işlemcilerde rekabet hızla artıyor ve teknoloji devi olan Samsung’ta bu rekabete iddialı bir giriş yaptı. Qualcomm ve Dimensity’nin yeni amiral gemisi işlemcilerinden sonra Samsung’ta yeni tanıttığı yonga seti ile birlikte tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Güney Kore merkezli teknoloji devi olan Samsung, 2022 yılında çıkacak amiral gemisi cep telefonların da yer alacak Exynos 2200 yonga setini duyurdu. Bildiğiniz üzere Exynos 2200 yonga seti daha önceden yapılması beklenen bir etkinlikle tanıtılması bekleniyordu fakat bazı aksaklıklar sebebi ile iptal edilmişti. Kısa bir süre sonra bugün yapılan etkinlikle birlikte teknoloji devi Samsung, Galaxy S22 serisinde kullanılması beklenen Exynos 2200 yonga setini duyurdu ve bu chipsetin bütün teknik özelliklerini duyurdu.

Samsung Exynos 2200 yonga seti

4 nm Üretim Sürecinden Geçen Samsung Exynos 2200'ın Teknik Özellikleri

Samsung, düzenlediği etkinliklik ile birlikte yeni amiral gemisi telefonlarında kullanılacak ve teknik özellikleri ile birlikte tüm dikkatleri üzerine çeken Exynos 2200 yonga setini duyurdu. Exynos 2200 yonga seti sahip olduğu teknik özellikleri ile birlikte piyasadaki diğer rakiplerine gözdağı veriyor ve hatırlayacağınız üzere Exynos 2200, yapılan testlerde de üst düzey performans göstermişti ve gösterdiği performansla birlikte ne kadar iddialı olduğunu kanıtlamıştı. Hatırlayacağınız üzere 2021 yılının Aralık ayında Snapdragon 8 Gen 1 tanıtıldı ve 4 nm üretim süreci ile birlikte tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Exynos 2200’ın teknik özelliklerine baktığımızda piyasadaki en güçlü rakibi 8 Gen 1 gibi 4 nm teknoloji sürecinden geçti. Ayrıca Samsung tarafından açıklanan özelliklerde bu canavar işlemcinin teknoloji sürecinde EUV (Aşırı Ultraviyole Litografi) tekniğinin kullanıldığı belirtiliyor ve bu teknik ile birlikte verimlilik, hız ve kalite konularında artış hedefleniyor.

Exynos 2200 yonga seti

Armv9 CPU çekirdeklerine ev sahipliği yapan 8 çekirdekli Exynos 2200 yonga seti bünyesinde 4 adet Cortex-A510, 3 adet Cortex-A710 ve 1 adet de Cortex-X2 çekirdeği barındırıyor. Bu özelliklerin yanı sıra bu yeni yonga setinin en dikkat çeken özelliği ise barındırdığı GPU. Exynos 2200 yonga seti, bünyesinde Xclipse 920 ismine sahip bir GPU barındırıyor. Bu GPU ile birlikte Exynos 2200, bir önceki modeli olan Exynos 2100 ile kıyaslandığı zaman oyunlarda daha iyi bir performans sunacağı bildiriliyor. Ayrıca bu GPU sayesinde 8K videolar 60 FPS te oynatabilecek. Advanced Micro Devices yani herkesin onu tanıdığı ismiyle kısaca AMD’nin RDNA2 mimarisine sahip olan GPU sayesinde, kullanıcılar oyun oynarken daha önce yaşamadıkları farklı deneyimler elde edecekler. Ayrıca Donanım hızlandırmalı ışın izleme (RT) ve değişken oranlı gölgeleme (VRS) gibi ve masaüstü PC’lerde gördüğümüz gelişmiş grafik özellikleri ile birlikte kullanıcıların farklı deneyimler elde etmesi hedefleniyor. Ayrıca gelişmiş çoklu IP düzenleyici özelliğine sahip Exynos 2200, sahip olduğu bu özellikler ile birlikte güç verimliliği, yüksek performans ve pil tüketimi konusunda inanılmaz işlere imza atıyor.

Exynos 2200 yonga seti

Samsung Exynos 2200'ın Dikkat Çeken Diğer Teknik Özellikleri

Exynos 2200 yonga seti bünyesinde 200 MP’e kadar ultra yüksek çözünürlük desteği olan Görüntü Sinyali İşlemcisi (ISP) özelliği barındırıyor. ISP, 30 FPS’te tek kamera modunda 108 Megapiksele kadar ve çift kamera modunda 64+36 Megapiksele kadar destekliyor. Ayrıca ISP özelliği sayesinde 7 ayrı görüntü sensörü etkinleştirilebiliyor ve 7 sensörden dördü eş zamanlı çalışabiliyor. Exynos 2200’ın video çözümleme özelliklerini incelediğimizde. Bu yonga seti çok formatlı codec (MFC) ile birlikte videoları 240 FPS’te 4K’ya ve 60 FPS’te 8K’ya kadar çözümlüyor. Ayrıca 120 FPS’te 4K’ya ve 30 FPS’te de 8K’ya kadar kodlayabiliyor. Piyasanın en iddialı yonga setlerinden bir tanesi olacak olan Exynos 2200, 4K çözünürlükte 120Hz ekran yenileme hızı sunuyor. Ayrıca bu yepyeni yonga seti, 2K çözünürlükte ise 144Hz ekran yenileme hızı sunuyor.

Son olarak, Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un yeni tanıttığı Exynos 2200 yonga seti hakkında tüm ayrıntıları paylaşmadığını söyleyelim. Diğer detayların Galaxy S22 serisi ile birlikte kullanıcılara sunulacağı bekleniyor.


Yorum yap

*