Sosyal Media
sengul

Selfie Işığı Nedir, Ne İşe Yarar?

Selfie ışığı, profesyonel düzeyde çekim yapmak için kullanılan bir ışık türüdür. Ekran önündeki pek çok kişi bu cihazı yoğun olarak kullanır. Diğer taraftan herkes bu ışığın parlaklığına aşina değil. 

Selfie ışığı nedir?

Geçmişte, fotoğraf ve video çekmek için yüksek fiyatlar ödemek, stüdyo düzeyinde profesyonel ekipmana sahip olmak gerekiyordu. Teknolojik gelişmelerle birlikte bu sistem -reklam, dizi, film çekimleri haricinde- tarihe karışıyor. Günümüzde, cebinize sığan akıllı cep telefonu veya mini kameralarla profesyonel seviyede çekim yapmak mümkün. Kullanıcılar akıllı telefon veya bilgisayarlarını çeşitli yayıncı ekipmanlarıyla donatıp Twitch, TikTok, Instagram, Twitter, Facebook ve Youtube gibi platformlarda canlı yayın yapabilir veya içerik paylaşabilir. Dijital mecralardaki içerik akışını profesyonel bir biçimde gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan belli başlı cihazlar vardır: yayıncı mikrofonu, yayıncı webcam, capture card, stream deck, yeşil perde, beyaz ışık ve diğer yayıncı ekipmanları kullanıcıların izlerkitleye profesyonel düzeyde ses ve görüntü iletmesini sağlar.

yayıncı ekipmanları

Yayın yapmak için gereken ekipmanlar

Youtube, Tiktok, Instagram, Twitter, Facebook ve Twitch gibi dijital uygulamalar özellikleri içerik akışını genişletti. Uygulama tarafındaki güncelleme ve gelişmeler endüstri tarafından sessiz karşılanmadı. Geliştirilen özellikleri karşılayabilecek düzeyde cihazlar üretildi. Bahsettiğimiz uygulamalara canlı yayın özelliği veya video özelliği eklenmesi sonucunda firmalar yayın ekipmanı üretimine yoğunlaştı. “Yayıncı Ekipmanları” olarak adlandırılan bu kategoride beyaz ışık, kamera, perde vb. yayın kalitesini ve içerik profesyonelliğini belirleyecek çeşitli marka ve model cihazlara yer veriliyor.

Sorunsuz ve profesyonel bir yayın yapmak için ihtiyacınız olan ilk parça güçlü bir bilgisayardır. Listenin devamında yayıncı ekipmanları yer alır. Yayıncı ekipmanları nelerdir, ne işe yarar, kısaca bahsedelim. Fotoğraf ve video çekimlerinde kaliteli görüntü elde etmek için iyi ışık şarttır. Mükemmel tasarım ve işlevselliğe sahip ring light gibi cihazlar işinizi kolaylaştırır. Ring light, dairesel bir halkaya monte edilmiş floresan ampul veya LED ışıktan yapılmış aydınlatma aletidir. Çekimlerde ring light kullanmak, görüntü kalitesini arttırır, daha iyi sonuçlar verir. İhtiyaç listesine yayıncı mikrofonu ile devam edelim, piyasada çeşitli özellik ve fiyatlara sahip yayıncı mikrofonu modelleri bulunur, yayıncı mikrofonu yayın esnasında yayın yapan kişinin sesini karşı tarafa iletir. İyi bir mikrofon, kullanıcıların sesinizi pürüzsüz alması anlamına gelir. Böylece, anlaşılırlık artar, sesi kesik kesik ya da anlaşılmaz gelen bir konuşmayı dinlemek kimsenin hoşuna gitmez. Yayıncı webcam, hitap ettiğiniz kitlenin sizi nasıl gördüğünü belirler. Kamera çözünürlüğü arttıkça, görüntü kalitesi artar ve takipçileriniz sizi net görür. Stream Deck, dijital platformlarda canlı yayın yapan kullanıcıların işini kolaylaştırmak için özel olarak üretilmiş bir klavyedir. Capture card, aygıtlar arası görüntü aktarımını sağlar. Örneğin, telefonunuzdaki bir görüntüyü capture card aracılığıyla televizyonunuza aktarabilirsiniz. Capture card ve stream deck, yayın hakimiyetini pekiştirir. Reklam ve sinema filmlerinde kullanılan yeşil perde, diğer adıyla Greenbox yeni nesil yayın hayatında da kullanılır. Yeşil perde, arka planda kullanılır ve iki farklı görüntüyü birbirinin üstüne yapıştırmaya yarar. Yeşil perde önünde çektiğiniz video veya fotoğrafları arka planı değiştirerek istediğiniz şekilde montaj yapabilirsiniz.

Yayın esnasında en önemli iki faktörün ses ve görüntü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Piksel piksel görüntü veya bozuk ses izleyici ve dinleyici kitlenin dikkatini bozabilir. İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, kalitesiz ekipmanlar takipçi sayısının azalmasına neden olabilir. İyi bir ses için yayıncı mikrofonu, iyi bir görüntü için yayıncı webcam ve beyaz ışık kullanmanızı tavsiye ederiz. Üstelik beyaz ışık modellerinin kurulumu ve kullanımı çok basit!Yorum yap

*