Sosyal Media
sefa

Sıfır Diye Satılan ve Kutusunda Hıyar Gönderen Satıcılara Yargıtaydan Şok Haber!

2022 yılında cep telefonu sektöründe ki rekabet, önce ki yıllara nazaran daha fazladır. Büyük firmaların çıkarttığı telefonlarda ki alım zorluğu beraberinde korsan telefon satışınında önünü açıyor. Günümüzde replika telefonlardan içerisinden salatalık çıkan telefon kutularına kadar birçok dolandırma teknikleri mevcuttur. İnsanlar bu konudan çok sıkılmış ve mağdur olmuş olsalar bile henüz tam anlamıyla bir çözüm üretilememiştir. Teknoloji ürünleri konusunda artık çok daha dikkatli olmak gerekmektedir.  Bu dolandırıcılık tipi genelde cep telefonlarında ya da ulaşılması güç olan elektronik cihazlarda olabiliyor. Özellikle bu kategoride ki ürünleri alırken iki kez düşünmek gerekiyor. Tüketici haklarında bu konuya dair kanunlar yer alsada mağdur olan insanlar için bir çözüm yapılamamıştı. 2022 yılında bu konuda üzerinde çok daha ciddi durulacak gibi gözüküyor.

Yargıtay Kutu İçerisinde Salatalık Gönderenlere Kötü Haberi Verdi

İnternet sitelerinde piyasa değerinin çok az altında satışı yapılan cep telefonları için haber Yargıtay’dan geldi. Yüksek Mahkeme; Tüketicilere cep telefonu gibi değerli cihazlar yerine salatalık veya oyuncak gönderen kişiler ile ilgili verilen beraat kararını bozdu. Sanal alem üzerinden dolandırıcılık yapan sahtekarlar, Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçundan yargılanacak.

Cep Telefonu Diye Oyuncak Gönderdi Davadan Beraat Etti

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı’nın temyiz müraacatı üzerine harekete geçen Yargıtay 15. Ceza Dairesi, emsal nitelikte bir karar verdi. Kararda, sanal mecradan vatandaşları dolandıran kişilerin nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturduğuna dikkat çekildi. Karada, ‘Olayda sanığın bir internet sitesinde cep telefonu satışı için ilan verdiği, mağdurla 150TL’ye satış konusunda anlaşıldığı, ortadadır. Anlaşılan ücretin sanığın verdiği hesaba yatırıldığı ancak sanığın gönderdiği koli açıldığında içinden sigara bırakma cihazının çıktığı belirlenmiştir. Kargodan cep telefonuyla karıştırılması hayatın olağan akışına uygun olmayan sigara bırakma cihazı çıkması sonucu yapılan incelemede sanığın, farklı mağdurlara benzer eylemlerde de bulunmuş ve bu konuda başka davalarda adına açılmış olduğu görülmüştür. Sonuç olarak sanığın baştan itibaren dolandırıcılık kastıyla hareket ettiği ve fiilinin Türk Ceza Kanunu’nun 158/1-f maddesinde düzenlenen bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçunu oluşturduğu kabul edilmelidir. Mahkeme kararının bozulmasıyla oy birliği ile hükmedilmiştir’ denildi.Yorum yap

*