Sosyal Media
sefa

Sıvı Soğutma Sistemleri mi? Fanlı Soğutma Sistemleri mi?

Bilgisayar soğutma donanımları bütün olarak ya da kısmen ortaya çıkan ısıları bertaraf etme tekniklerini uygulayan gerekli bilgisayar donanımıdır. Bilgisayar sisteminin parçaları çalışma esnasında oldukça yüksek miktarda ısı üretmektedir. Bu ısı yüksek değerde İşlemci, RAM, Ekran kartı ve sabit diskler gibi çalışa bileşenler arasında oluşur. Kasa içerisinde bu ısı kabul edilebilir bir seviyeye indirilmediği taktirde sistem bileşenleri verimli çalışmayacak ve tehlikeli duruma düşeceklerdir.

Günümüzdeki bilgisayarlar oldukça küçülmüştür. Bunun yanında çok başarılı soğutma sistemleride üretilmiştir. Bu sistemler sıvı ve fanlı soğutma olarak ikiye ayrılır. Burada seçim yaparken kullanıcı kişi sahip olduğu sisteme ve istediklerine bakmalıdır. Sıvı soğutma sistemi her sistem içerisinde sorunsuz şekilde çalışabiliyorken, fanlı soğutma sistemleri her sistemde uyumlu şekilde çalışmayabilir. Özellikleri yüksek performans içeriğine sahip oyun sistemlerinde bazı fanlı soğutma sistemleri sıvı soğutmalar kadar performans veremeyebiliyor.

Sıvı Soğutma sistemi

Neden Sıvı Soğutma Sistemleri En İyisi

Sıvı soğutma sistemleri radyatörlü sıvı soğutma sisteminin birebir aynısıdır. Tek farkı daha küçük ve kompakt olmasından kaynaklıdır. Enerjisini direkt PSU’dan alır. Elle manuel şekilde kontrol edilebilir ve anlık sıcaklığını iletebilir. Ana soğutucunun içerisinde bir adet elektrik motorlu bir pompa bulunur. Ana soğutucu işlemciye direkt olarak bağlıdır. Radyatörde kullanılan fan ve fanların kalitesi sıvı soğutma sisteminin kalitesini belirler. Sıvı soğutma sistemleri en yaygın oyun sistemlerinde tercih edilirler. Soğutma performansı fanlı sistemlere göre 2 kat daha iyidir. Bu sistem, fanlı soğutmaların kötü olduğu anlamında gelmez. Sadece performans açısından yarım kat daha düşüktür.

Sıvı soğutma sistemi

Sıvı soğutma kullanmadan önce, sistemin gerçekten sıvı soğutmaya ihtiyacı olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Gereksiz yere sıvı soğutma sistemi kullanımı sistemi ve PSU’yu yorabiliyor. Dolayısıyla fan soğutma ile halledebileceğiniz soğutma işleminde sıvı soğutmayı tercih etmenize gerek yoktur. Fanlı soğutma sistemleri ise sıvı soğutmalar kadar iyidir. Sıvı soğutmalara nazaran daha düşük performanslı oyun veya iş sistemlerinde tercih edilirler. Bağlantı prosedürü sıvı soğutma ile aynıdır. Ek olarak sıvı soğutma ve fanlı soğutma işleminde kullanılan termal macun kaliteli macun olmak zorundadır. Soğutma bloğuna doğru iletilmeyen işlemi sıcaklıkları, soğutma işleminin başarısız olmasına sebep olur. Soğutmaların yanı sıra, ısı konusunda kullanılan materyallerde oldukça önemli yere sahiptirler.Yorum yap

*