Sosyal Media
sefa

Snapdragon 8 Gen 1+ Yüksek Performans ve Geliştirilmiş Kararlılık ile Geliyor

Qualcomm şirketi yakın bir tarihte Snapdragon 8 Gen 1 amiral gemisi akıllı cihaz işlemcisinin yükseltilmiş bir modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Entegre şekilde kodlanmış SM8475 yeni yonga seti Snapdragon 8 Gen 1+ olarak pazara çıkacak. Mayıs ya da en geç Haziran ayına kadar resmi olarak netlik kazanabilir. Bunun öncesinde, gelen bir sızıntı bilgisine göre yükseltmenin ne kadar büyük olacağına dair bir bilgi sahibi olduk.

Snapdragon 8 Gen 1+, Serinin En Güçlü Modeli Olacak!

Gelen bir bilgiye göre yeni işlemci, vanilya Snapdragon 8 Gen 1’e göre performans konusunda yüzde 10 artış sağlayacak. Yeni yonga setinin ek olarak daha iyi bir termal yönetim ve geliştirilmiş pil ömrü ile daha kararlı olduğu iddia ediliyor. Bu bilgiler test makinelerine dayanıyor. Ancak, somut iyileştirmeler bununla uyumlu olmalıdır.

Son zamanlarda Qualcomm şirketinin Snapdragon 8 Gen 1 +’i Mayıs ayında Pazar çıkarmak istediğine dair bilgiler çıktı. Ancak, bizim aldığımız bilgiye göre yeni yonga seti Haziran ayında ticari bir sürüme sahip olacağını belirtiyor. Bu, yeni işlemcinin Mayıs ayında resmiyet kazanacağını ve onun tarafında desteklenen ilk telefon grubunun önümüzdeki ay geleceği ya da resmi duyurunun Haziran ayına kadar olmayacağı anlamına gelebilir. Önümüzde ki günlerde bu bilgi daha da netlik kazanacaktır.

Snapdragon 8 Gen 1+, tüm bu bilgilere dayanarak gerçekten performans iyileştirmeleri ile gelirse, MediaTek markasının Dimensity 9000 modeli ile eşit bir performansta olabilir. Vanilya Snapdragon 8 Gen 1, markanın Dimensity 9000 rakibi olması gerekiyordu. Beklentilerin altında bir performans gösterdiği için Dimensity 9000’in rakibi olamadı. Bir ihtimal Samsung markasının işlemci üretim teknolojisi hatalı olabilir. Güney Koreli teknoloji devi uzun yıllardır sahip olduğu işlemci teknolojisi ile termal ve pil ömrü sorunları yaşıyor. Maalesef ki Qualcomm şirketi bunun kurbanı oldu.

Dimensity 9000 ise TSMC’nin 4nm fabrikasyon sürecini temel alıyor. MediaTek işlemci beklentilere meydan okudu ve olağan üstü bir performans göstererek tüm dikkatleri üzerine çekti. Qualcomm şirketi ise şimdi Tayvan merkezli şirkete aynı işlem düğümünde Snapdragon 8 Gen 1+ üretimini sağlıyor. İlk bilgilere göre kayda değer bir gelişme gösteriliyor.


Yorum yap

*