Sosyal Media
sefa

Snapdragon 8 Gen 2’nin Çıkış Tarihi Belli Oldu

Qualcomm, geçtiğimiz hafta tanıtımını yaptığı amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 1’in ardından yeni amiral gemisi olacak Snapdragon 8 Gen 2 için kolları sıvadı. Önümüzdeki yıl çıkacak olan cihazlarda göreceğimiz Snapdragon 8 Gen 1’den sonra fazla beklemeden Snapdragon 8 Gen 2 modelini de göreceğiz.

Snapdragon 8 Gen 2, Mayıs 2022’de Gelecek

Qualcomm şirketi, Snapdragon 8 Gen 1 tanıtımının üzerinden fazla geçemeden yeni amiral gemisi için çalışmalarına başladı. Görünen o ki şirket, Snapdragon 8 Gen 1’i piyasaya sürdükten sonra 1 yıl beklemeden Snapdragon 8 Gen 2’yi piyasaya çıkaracak.

Üretim aşamasında çip krizi ile karşılaşabileceği de ihtimaller arasında olan şirketin bu durumu aşmak için oldukça fazla çaba sarf edeceği iddia ediliyor. Dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi TSMC’nin üreteceği çip sayısının Qualcomm’in isteyeceği miktarı aşacağı bildiriliyor.


Qualcomm, yeni dönemde çıkaracağı işlemcilerini artık Snapdragon 8 Gen serisi olarak adlandıracak. Bu değişikliğin en büyük pay sahiplerinden Qualcomm’un Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Müdürü Don McGuire, değişikliğin en büyük sebebinin sayıları tüketmiş olmaları olduğunu belirtti.

Qualcomm’un yeni işlemci serisi, Snapdragon 8 Gen 1 olarak adlandırıldı. İşlemci, içerisinde model ismi bilinmeyen bir Adreno GPU barındırıyor. Yeni amiral gemisi, 1 adet 3GHz Cortex-X2, 3 adet 2.5GHz Cortex-A710 ve 4 adet 1.8GHz Cortex-A510 çekirdeklerine sahip. Ayrıca Snapdragon 8 Gen 1, enerji verimliliğine olumlu katkı saylayan 4nm teknolojisiyle üretildi.

 Yorum yap

*