Sosyal Media
sengul

Snapdragon ve Razer İş Birliği Geliyor

Yıllar geçtikçe oyun sektöründe köklü değişimler ve gelişmelerin olduğuna şahitlik yapıyoruz. Markaların ve şirketlerin oyun sektöründeki kitleyi fark etmeleriyle birlikte birçok teknolojik ürün piyasaya sürülüyor. Snapdragon yonga setleri ile birlikte oyunlardaki ve telefonlardaki müthiş performansı ile büyük bir kitleye ulaşan Qualcomm, Razer iş birliği ile birlikte ilk mobil oyun konsolu olan Snapdragon G3x Gen 1’i tanıttı.

Aralık ayında tanıttığı ve cep telefonları için kullanılan yeni 8 Gen 1 yonga seti ile hızlı bir giriş yapan ve hemen sonrasında masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için Snapdragon 8cx Gen 3 ve 7c+ Gen 3 serisini tanıttıktan sonra tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Snapdragon, G3x Gen 1 ile oyun severleri sevindirecek bir haber ile yine gündemde. Snapdragon’un her yıl düzenlediği ve chipsetlerini tanıttığı Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nin ikinci gününde bir mobil oyun konsolu tanıtıldı ve bu oyun konsolu sahip olduğu özellikler ile birlikte tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Android tabanlı oyunların 4K çözünürlük ile görüntülenebildiği platformda yer alan Kyro çekirdekler ve Adreno grafikler, saniyede 144 karelik ekran tazeleme hızına sahip. Ayrıca ses kalitesi bakımından yeni çığır açan bu konsol Snapdragon Sound teknolojisine sahip. 6 GHz’ten düşük işlemciler için Wi-Fi 6/6E ve 5G bağlantısı sunan platform, daha yüksek işlemciler için mmWave desteği sunuyor.

Oyun Konsolunun Teknik Özellikleri

6,65 inç boyutunda 120Hz ekran yenileme hızına sahip Snapdragon G3x Gen 1, sahip olduğu OLED ekran ve iki mikrofonu ile kullanıcılarına eşsiz deneyimler sunmaya hazırlanıyor. Batarya olarak 6000 mAh gücüne sahip bu cihaz 5 MP’lik bir ön kameraya sahip ve bu kamera sayesinde oyuncular oynadıkları oyunları canlı yayın açarak diğer kullanıcılara ve oyunculara izletebilecek.

Bazı teknoloji uzmanları, Razer ile birlikte yapılan bu konsolun üretici firmaların istekleri yönünde geliştirilebilir bir sisteme sahip olduğunu söylüyorlar. Yani bu konsolun son kullanıcı (satın alan kişiler, oyuncular) için değil de üretici firmalar için özelleştirilebilir şeklinde tasarlandığını söylüyorlar. Şu anda üretici şirketlerin konsol için harekete geçtiği hakkında bir bilgi söz konusu değil ama ilerleyen günlerde bu konu hakkında bazı üretici firmaların isimlerini duyacağımıza eminiz.

Oyun sektörünün yaklaşık %60’lık kısmını mobil oyunlar oluşturmuş durumda ve bu da yaklaşık 90 milyar dolarlık bir para kazancı anlamına geliyor. Mobil yonga setlerine baktığımızda piyasada lider konumunda Qualcomm’un Snapdragon chipsetlerini gösterebiliriz. 2022 yılında özellikle damga vuracağını ayrıca belirtmek gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda mobil oyun sektörünün şahlanması ayrıca Peak Games, Gram Games, Mobge gibi büyük firmaların bulunduğu ve sonradan Riot Games gibi büyük isimlerinde piyasaya girmesiyle birlikte mobil oyun sektörü ciddi değerlere ulaştı. Geçtiğimiz dönemlerde de hareketlenmeye başlayan Mobil oyun konsol piyasasına da ilk adımını atan Snapdragon ilerleyen dönemlerde Switch gibi başarılar elde edebilecek mi heyecanla bekliyoruz.


Yorum yap

*