Sosyal Media
sengul

Teknoloji Ürünlerinizin Yaz Temizliği İçin Öneriler

Mobil cihazlarınızda ve bilgisayarlarınızda performans kaybı yaşamak istemiyorsanız cihazlarınızın ayarlarını tekrar kontrol etmenizde yarar var. Teknoloji ürünlerinin güvenli kullanımı için yaz temizliğinin faydasını göreceksiniz. İşte sizler için derlediğimiz tavsiyeler

1- Tüm Verilerinizin Yedeğini Alın

Mobil cihazlarınızda bilgisayarınızda bulunan verilerin yedeğini almayı unutmayın. Böylece bozulan cihazlarınızdaki önemli bilgilerinizi ve fotoğraflarınızı güvence altına almış olursunuz.


2- Mevcut Şifrenizi Değiştirin

Şifreler dijital ortamda son derece önemli yere sahip. Herhangi bir siber tehdidi sırasında verilerinizin ele geçmemesi için bir güvenlik duvarı görevi görüyor. Bu yüzden dijital ortamdaki tüm şifrelerinizi değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.


Ayrıca şifrelerinizi kolay hacklenebiliecek “0123” gibi rakamlardan oluşturmayın. Mümkünse tüm karakterleri kullanmaya çalışın (harf-rakam-işaret).

3- En Güncel Antivürüs Programını Yükleyin

Dijital ortamda sürekli yeni virüsler ortaya çıkıyor. Her geçen gün de bu sayı giderek artıyor. Bu virüslerden de korunmanın yolu en güncel antivirüs programlarını kullanmadan geçiyor. Bu nedenle kullandığınız cihazlarda en güncel antivirüs programlarını yükleyin.


4- Bilgisayarınızdan Gereksiz Dosyaları Silin

Bilgisayarınızda kullanmadığınız gereksiz ve önemsiz dosyaları silin. Kullanmadığınız programları da bilgisayarınızda tutmayın. Böyle bilgisayarınızda fazladan yer açmış ve bilgisayarınızın performansını artırmış olursunuz.


5- Güncel Bir Yazılım Kullanın

Bilgisayarınızın ve kullandığınız tüm uygulama ve programların güncel olmasına dikkat edin. Cihazlarınıza gelen güncellemeleri atlamayın. Çünkü güncel olmayan uygulama ve programlar siber suçlara daha açıktır.


6- Harici Diskleri Cihazlarınıza Takmadan Önce Taramadan Geçirin

Cihazlarınıza takacağınız tüm harici diskleri(usb, sd kart, harici harddisk) virüs taramasından geçirip öyle takın. Eğer içerlerinde zararlı yazılımlar varsa temizleyip öyle kullanın. Aksi takdirde virüs bulaşma ihtimali oldukça yüksek.
Yorum yap

*