fcp
Peşin Fiyatına Taksit Kampanyası

Telefon Radyasyonu İnsana Zarar Verir mi?

Serap K. 13.07.2022 (Güncellenme: 16.06.2024) Takip et
Günümüz dünyası dijitalleşme üzerinde dönüyor. Bu yazımızda, teknoloji ve sağlık söz konusu olduğunda sık tartışılan konuyu şu başlıklar altında ele alıyoruz: Telefon Radyasyonu İnsana Zarar Verir mi? Cep Telefonu Radyasyonundan Korunmanın Yolları, Radyasyonu Azaltan Şeyler
Telefon Radyasyonu İnsana Zarar Verir mi?

Bilgi çağında bilgiye ulaşmada kullandığımız en önemli cihazlardan biri cep telefonudur. Profesyonel iş dünyası ve gündelik yaşamda cep telefonları kullanıcıların kişisel asistanı olmaya devam ediyor. Akıllı telefonlarla birlikte mesaj, mail ve arama gibi iletişim işlevlerinin haricinde hayatı kolaylaştıran uygulamalar da telefon evrenine dahil edildi. Yeteri kadar su içmediğiniz veya yürümediğiniz zamanlarda sizi uyarırken spor eğitmeni gibidir. Sevdiğiniz fotoğraf ve videoları depolarken kişisel arşiviniz olur. En sevdiğiniz oyunları oynarken oyun konsolu olur. Online derslere ve görüşmelere katılırken bilgisayarınız olur.

Kısacası, akıllı telefonlar gelişmiş donanım özellikleri ve hafif tasarımları sayesinde farklı cihazların tek formda toplanmış mobil versiyonu gibidir. Dolayısıyla, bu cihazlardan vazgeçmek pek mümkün değil, teknoloji çağında bu cihazlardan uzak durun şeklinde bir öneride bulunmak ise akıl işi değil. Çünkü günümüz dünyası dijitalleşme üzerinde dönüyor. Bu yazımızda, teknoloji ve sağlık söz konusu olduğunda sık tartışılan konuyu şu başlıklar altında ele alıyoruz:

  • Telefon Radyasyonu İnsana Zarar Verir mi?
  • Cep Telefonu Radyasyonundan Korunmanın Yolları
  • Radyasyonu Azaltan Şeyler

Telefon Radyasyonu İnsana Zarar Verir mi?

Radyasyon, neden olduğu hastalıklar sebebiyle kulağa korkunç gelen bir sözcüktür. Teknolojinin her alana nüfuz ettiği günümüz dünyasında radyasyon tartışmaları ara ara gündeme gelmeye devam ediyor. Elimiz kolumuz olan telefonlar radyasyon yayar mı, telefon radyasyonu sağlığa zararlı mı soruları da insanları endişelendiriyor. Bir kısım, cep telefonlarından gelen radyo frekansının kanser gibi ciddi hastalıklara neden olabileceğini savunuyor. Diğer taraftan, dünya çapında ağırlığı olan FDA verileri, cep telefonu kullanımından kaynaklanan radyo frekansına maruz kalma ile sağlık sorunları arasında bir ilişki olmadığına işaret ediyor.

Uyurken telefonu kapatın veya uçak moduna alın, cep telefonunun açık olması radyasyon yayması için yeterlidir.

Cep Telefonu Radyasyonundan Korunmanın Yolları

Sağlık alanında bilirkişi olmadığımız için telefon radyasyonu zararlı mı tartışmalarında net bir yorum yapmıyoruz. Tartışmalara karşı olumlu veya olumsuz tavır takınmak yerine eleştirel bir tavır sergilemek yararlı olur. Bu sayede, teknolojik cihazların sunduğu kolaylık ve eğlence dünyasının tadını çıkarabilir. Diğer taraftan, radyasyon veya bağımlılık gibi olumsuz etkileri minimum seviyeye indirebilirsiniz.

  • Cep telefonunu mümkün olduğunca uzak tutun.
  • Mümkünse, telefonu cebinizde değil, çantanızda taşıyın.
  • Cep telefonunu kulaklık, ahize veya handsfree olarak adlandırılan eller serbest modunda kullanın.
  • Geceleri yatağa telefonsuz girin. Geceleri telefonu yatak odasının dışında bırakın veya bir kolu boyu uzak mesafeye koyun.
  • Uyurken telefonu kapatın veya uçak moduna alın, cep telefonunun açık olması radyasyon yayması için yeterlidir. Konuyla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı Uyurken Telefonla Aranıza Mesafe Koyun başlıklı yazı ilginizi çekebilir.
  • İşiniz veya alışkanlıklarınız gereği cep telefonunuzda çok fazla vakit geçiriyorsanız aldığınız radyasyon miktarı artar. Cep telefonunuzla geçirdiğiniz konuşma süresini azaltın, böylece maruz kaldığınız radyasyon düzeyinde azalma olur. Daha az konuşmak, daha fazla mesajlaşmak radyasyona maruz kalma düzeyini azaltır.
  • SAR değeri, radyasyonun sağlığa zararını belirtir ve telefon modeline göre değişir. Üretici firmalar, web sitesi veya kullanım kılavuzunda azami SAR değeri sınırını belirtmek zorundadır. Düşük SAR değerine sahip telefonları tercih edin.

Dikenli yapıdaki kaktüslerin bakımı kolay ve radyasyonu emiyor.

Radyasyonu Azaltan Şeyler

Radyasyonu azaltan ve bulunduğunuz ortamı yeşillendiren şeyler: bitkiler. Radyasyona karşı koruyan çiçek denildiğinde akla ilk kaktüs gelir. Dikenli yapıdaki kaktüslerin bakımı kolay ve radyasyonu emiyor. Dış cepheyi saran sarmaşıkların radyasyonu emdiğini biliyor musunuz? İç ve dış mekanlar dekorasyonuna estetik katan sarmaşıklar radyasyon miktarını azaltarak sağlığınızı da koruyor. Güzelliğinize güzellik katan ve radyasyonu emen bir çiçek desek? Saç ve cilt sağlığı alanlarında sık sık kullanılan aloe vera aynı zamanda radyasyon zararını en az alt düzeylere kadar indiriyor. Pençeyi andıran büyük yapraklarıyla deve tabanı da ortamı güzelleştirmekle kalmıyor, radyasyonu emerek sizi ve sevdiklerinizi koruyor.

Serap Kılıç

Yeni teknolojilerin başımızı döndürdüğü dijital çağın dinamiklerini takip etmek en büyük hobim. Merakımın mesleğimle kesiştiği incehesap.com'da yazılarımla karşınızdayım.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!