Sosyal Media
yunus

Telefonlarınızın Bataryasının Bozulmasına Neden Olan 5 Faktör

Akıllı telefon sahiplerinin en çok dert yandığı sorunlardan biri, bataryalarının kısa sürede bozulması. Gün içerisinde sürekli telefonlarımızla meşgul olduğumuz için haliyle telefonların bataryaları yıpranıyor ve zamanla bozulabiliyor. Telefon bataryalarının bozulmasına neden olan birçok etken sıralanabilir. Ancak alınacağımız birkaç basit önlem ile batarya sağlığını uzun süre koruyabiliriz. İşte akıllı telefon bataryalarının bozulmasına neden olan en yaygın 5 faktör.

1- Telefonun Sürekli Açık Tutulması

Birçoğumuzun telefonumuzu sürekli açık tutarız hatta yatarken bile kapatmayız. Telefonlarımız kapalı olduğu durumlar, bataryasının bittiği ve şarj aleti bulamadığımız zamanlardır. Ancak telefonların sürekli açık durması bataryalarının daha erken bozulmasına neden oluyor. Bu nedenle hiç olmazsa gece uyurken telefonlarımızı kapatmak hem kendi sağlığımız için hem de batarya sağlığı için daha iyi olacaktır.


2- Aşırı Sıcak ve Soğuklar

Aşırı sıcak ve soğuklar telefon bataryalarına hatta telefonların diğer donanımlarına zarar veriyor. Dolayısıyla telefonlarınızı aşırı sıcak ve soğuk geçişlerinden koruyun. Örneğin saunaya gireceğiniz zaman telefonunuz ile girmeyin.


3- Kablosuz Şarj Kullanımı

Şu an çok yaygın olmasa da yeni dönemde kablosuz şarjları oldukça sık görmeye başlayacağız. Çünkü birçok telefon üreticisi son dönemde çıkardığı yeni model telefonlarında bu özelliği kullanmaya başladı. Ancak kablosuz şarjların, uzun vadede telefon bataryalarına zarar verdiği ortaya çıktı. (Araştırmanın detayına buradanulaşabilirsiniz.)


4- Eski veya Hasarlı Şarj Kablosu Kullanımı

Eski, yıpranmış ve hasarlı şarj kabloları telefon batarlarına zarar verebiliyor. Ayrıca bu kabloların yangın, patlama ve daha başka sorunlara neden olabileceği göz önüne alındığında bu tür kablolardan uzak durmak doğru bir tercih olacaktır.


5- Ucuz ve Orijinal Olmayan Şarj Kablosu/Adaptörü Kullanımı

Ucuz şarj kabloları ve adaptörleri fiyat olarak çok cazip olsa da birçok uzman, bu ürünlerin uzun vadede telefonlara zarar verdiğini söylüyor. Özellikle son zamanlarda telefon bataryalarının patlama haberlerinden sonra bu ürünlerin kullanılmaması gerektiğini düşünüyoruz.


 

 Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Umut alioğulları 16/02/2021 06:15

    Telefon um donuyor ne yapmam lazım

  2. Bersu 22/06/2021 14:25

    Gerçekten hepsi çok doğru