Sosyal Media
sefa

Tüm iPhone'lar USB-C'ye Geçiş Yapacak!

Avrupa Birliği’nin akıllı telefonlarda ki USB-C standardı artık tamamen yürürlüğe giriyor. Apple’ın iPhone modelleri 2024 yılının sonbaharına kadar USB-C’ye tamamen geçiş yapacak. Apple, normal şartlarda USB-C’ye geçiş yapmıştı. Ancak, kablonun cep telefonuna takılan kısmı yine Lightning olarak tasarlanmıştı. Avrupa Birliği bu duruma da el atarak şarj kablolarının iki tarafının da USB-C olmasını istedi. Buna karşılık iPhone cihazları iki tarafı USB-C olan kabloları kullanmak zorunda kaldı.

Avrupa Birliği Onayladı, Artık Kesinleşti! iPhone, 2024 ile Birlikte USB-C’ye Tamamen Geçiyor!

Apple, bu kurala uymak zorunda olan bir teknoloji şirketi değil. Ancak, Avrupa’da satılan tüm akıllı telefonların hepsi USB-C politikasına uyuyor. iPhone cihazlarında da bu kuralı kısmen gördük. Ancak, tamamen geçmiş değildi. Aslında bu konu çok uzun yıllardır tartışılan bir konuydu. Avrupa Birliği’nin böyle bir karar almasının temeli ise 10 yılı aşkın bir zamana dayanıyor. Artan şikayetler ve telefon üretici markaların politikaları, AB’nin böyle bir karar almasına neden oldu.

Tüm iPhone'lar USB-C'ye Geçiş Yapacak!

Apple şirketi gerçekten USB-C politikasına uymazsa tüm Avrupa ülkelerinde iPhone modellerinin satışını yapamayacak. Apple’ın böyle büyük bir pazarı hiçe saymayacağından emin olduğumuza göre söyleyebilirim ki, Apple Avrupa Birliği’nin USB-C politikasına kesin olarak uyacak. Bu aşamada belirtmeliyim ki, bu kural sadece akıllı telefonlar için var. Ancak, AB bir süre sonra diğer teknoloji ürünleri içinde bu kuralı koyabilir.

USB-C Politikasına Diğer Teknoloji Ürünleri Dahil Olacak mı?

Avrupa Birliği, kişilerin şarjlı veya şarjsız yeni bir elektronik cihaz satın almayı seçebilecekleri için bu kararın paradan tasarruf etmeye yardımcı olabileceğini belirtiyor. Bu aslında hiç mantıksız değil. Şart aleti olan bir kullanıcı, şarj aleti olmayan bir teknoloji aletini daha ucuza satın alarak bu konuda tasarruf edebilir. Dolayısıyla bu kararın çok mantıklı olduğunu belirtebilirim.

Son olarak bu kararın dizüstü bilgisayar ve diğer teknoloji ürünlerine dahil olmadığını belirtmiştim. Elbette, bu karara dahil olan teknoloji ürünleri sadece akıllı telefonlardır. Ancak, belirtmekte fayda var ki, bu kararın tamamen yürürlüğe girmesinin ardından büyük bir olasılık ile diğer teknoloji ürünleri içinde bu karar geçerli olacak. Ancak, bu zamanın gelmesine çok uzun bir süreç var. Şimdilik sadece akıllı telefonları USB-C olarak göreceğiz.


Yorum yap

*