Sosyal Media
sefa

Üç Adımda iPhone Pil Kapasitesini Kontrol Edin!

Kısa bir süre önce gündeme gelen Apple’ın eski iPhone’ları yavaşlattığı iddiası, internette oldukça hararetli tartışmalara neden oldu. Apple, eski iPhone’ların aniden kapamasını önlemek için yeni gelen güncellemeler ile cihazların performansını düşürdüğünü kabul etti. Ancak Apple, bu iddiaları kabul etse de kullanıcıların tepkilerinden kurtulamadı.

Apple, iPhone’ların pil ömrünü ve performansını etkileyen faktörlerin olduğunu söylüyor. Bunlar; şarj devir sayısı, bataryanın yaşı ile pilin aşırı ısıya ve soğuğa maruz kalma durumları. Siz de telefonunuzun pil kapasitesini çok kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bunun için App Store’da bulunan üçüncü parti uygulamalarını kullanabilirisiniz. Ayrıca bu uygulamaların dışında yöntem daha bulunuyor.

1- Üçüncü Parti Uygulaması

I- App Store’dan Pil Kapasitesini Kontrol Eden Uygulama İndirin.

App Store’da pil ömrü hakkında bilgi veren birçok uygulama bulunmaktadır. Siz de bunlardan herhangi birini seçip telefonunuza yükleyebilirsiniz. Uygulamayı ücretsiz olarak indirmek için iTunes bağlantısını kullanabilirsiniz.

II- Uygulamayı Başlatın.

Uygulamayı açtığınızda ana ekranda telefonunuzun pil ömrü seviyesini göreceksiniz. Buradan iPhone’unuzun pilinde bir kayıp olup olamadığını rahatlıkla anlayabileceksiniz.


III- Daha Detaylı Bir Şekilde Kontrol Edin.

Açıklamalara daha detaylı bakmak için uygulamada bulunan “RAW Data” seçeneğine dokunun.

Aşağıda yer alan ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere, iPhone 7 Plus’ın pil kapasitesi 2.600 mAh, ancak orijinal pil ise 2.900 mAh kapasiteye sahip. Yani testteki iPhone 7 Plus’ın pili, orijinal pil kapasitesinden yüzde 10 daha düşük.


2- Ayarlar Uygulaması

Apple, iOS 10.2.1 ve sonraki sürümlerde bu bilgiyi kullanıcılarına sunmaya başladı. Siz de telefonunuzda iOS 10.2.1 veya sonraki sürümü kullanıyorsanız, Ayarlar>>Pil bölümüne giderek buradan telefonunuzun pil kapasitesini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıda bu bölümden telefonunuzun pilinin değişip değişmemesi gerektiğini de öğrenebilirsiniz.

 Yorum yap

*