fcp

Wordpress Nasıl Düzenlenir?

Serkan A. 24.10.2022 (Güncellenme: 22.07.2024) Takip et
Wordpress web sitesi kurdunuz ve nasıl düzenleme yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu detaylara bakabilirsiniz.
Wordpress Nasıl Düzenlenir?

Wordpress web siteleri kullanımı en hızlı ve en basit web sitelerinden biridir. Bu yazılımı tercih ederek etkin ve profesyonel bir şekilde web sitesi düzenleyebilirsiniz. Wordpress web sitesi açtınız ve birtakım değişiklikler yapmak istiyorsanız izlemeniz gereken yol gerçekten çok basittir. Wordpress son yıllardır çok büyük değişimlere uğradı. En büyük değişim ise web sitesini düzenleme ve kontrol konusunda olmuştur. Web sitenizde hiç yorulmadan ve herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan düzenlemeler yapabilir web sitenizi çok daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

Wordpress Nasıl Düzenlenir?

Wordpress web sitenizi düzenlemek için sitenizin paneline girmeniz gerekiyor. Web sitenizin paneline girmek için sitenizinadı.com/wp-admin adresine gitmeniz gerekiyor. Gittiğiniz adreste admin bilgilerini girerek panel içerisine giriş yapabilirsiniz. Site içerisinde düzenleme yapabilmek için girilen admin bilgilerinin bu gibi düzenlemelere yetkisinin olması gerekiyor. Aksi halde web sitenin düzenleme bilgilerine erişim sağlayamaz ve düzenleme yapamazsınız.

Panele girdikten sonra hangi konularda düzenleme yapacaksanız o kısma erişim sağlamanız gerekiyor. Örnek olarak; web sitenizin temasında bir düzenleme yapacaksanız “Tema Düzenleyici” kısmına gitmeniz gerekiyor. Wordpress yazılımı size sadece tema düzenleme konusunda birçok düzenleme seçeneği sunuyor. Bunlardan biri akıllı yazılım destekli düzenlemedir. Bu aşamada sitenizin arama kısmı veya sayfalar gibi kısımları sürükle bırak yöntemi ile düzenleme yöntemidir. Bunun yanı sıra düzenleyiciyi kullanarak sol kısımdan sayfalar ve kategoriler gibi detayları manuel bir şekilde de düzenleyebiliyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra bir yazılımcı gibi kodlama yaparak da düzenleme yapmanız mümkündür.

Yapılan düzenlemeler onaylanmadan web sitenizde görünmeyecektir. Dolayısıyla uzun saatler uğraşıp düzenleme yaptıktan sonra onaylamayı unutmamanızı tavsiye ederim. Aksi halde tüm çalışmanız boşa gidecektir. Wordpress’te bir diğer en güzel olay yapılan düzenlemeleri daha onaylamadan görebiliyor olmanızdır. Wordpress web sitenizde düzenleyiciyi kullanarak yapılan değişimleri siteye geçirmeden kontrol edebiliyorsunuz. Bu aşamada herhangi bir yanlış olmadan müdahale edebiliyorsunuz. Wordpress’in eski sürümlerinde düzenleyici kısmında bu gibi özellikler yoktu. Dolayısıyla düzenleme yapmak çok daha zordu. Ancak, son sürüm Wordpress’te düzenleme yapmak hiç olmadığı kadar basit ve hızlıdır.

Serkan Alçay

Yazmayı ve araştırmayı çok seven profesyonel bir editör

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!