Sosyal Media
sefa

Xiaomi 200 MP Kameraya Sahip Yeni Bir Akıllı Telefon İle Geliyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte cep telefonu pazarında yıllardır süregelen kamera teknolojilerinin geliştirilmesin de yaşanan büyük rekabete nihayet yeni bir soluk geldi. Nokia’nın 48 MP Sony kameraya sahip Lumia 1050 modelinden sonra iyice kızışan kamera savaşları 2022 yılına yaklaştıkça tekrar kızışmaya başladı. Samsung’un piyasaya tanıttığı ISOCELL HP1 isimli sensörü dikkatleri üzerine çekmekle kalmadı aynı zamanda diğer rakiplerinin de önüne geçmesini sağladı. Yıllardır diyafram açıklığı gibi ince ayarlar ile görüntü kalitesini iyileştirmeye çalışan akıllı telefon üreticileri Samsung’un yeni tanıttığı sensör modeli ile yüksek kaliteli kameralara erişmeye dahada yaklaştı. Samsung’un bu yeni sensör modeli ISOCELL HP1 ile birlikte büyük markaların yeni çıkacak amiral gemileri bu teknolojiyi yakalamaya çalışırken, şu anki amiral gemilerinde bulunan kameraları artık giriş ve orta segment telefonlarda görme ihtimalimizde artıyor.


Aslında kameraların yüksek MP değerleri her zaman kusursuz fotoğraf ve videolar çekebileceği anlamına gelmiyor. kusursuz fotoğraflar çekebilmek için kameralar da birkaç farklı özelliğin bulunması ve bunların uyum içinde çalışabilmesi gerekir. Günümüzde güzel görünen fotoğraflar aslında yüksek MP değerlerinin değil, yüksek MP değerinin yanında diyafram açıklığının, sensör boyutlarının, derinlik algılarının ve renk sensörlerinin uyum içinde çalışması ile meydana geliyor. Şu an için Samsung, her ne kadar yüksek kaliteli bir sensör modeli duyurmuş olsada beraber kullanılacağı diğer bileşenler henüz duyurulmuş değil. İlerleyen zamanlarda akıllı telefon üreticilerinin bu sensör ile birlikte ne gibi kombinasyonlar yapacağı merak konusu.

Samsung’un piyasaya sürdüğü ISOCELL HP1’ın sağladığı 200 MP çözünürlük birlikte yeni bir kamera dünyasının kapılarını araladığımızı söyleyebiliriz. Sensör modelinin en dikkat çeken özelliği ise 0.64 mikrometre piksel teknolojisine sahip olması.

ISOCELL HP 1 Sensörünü Hangi Akıllı Telefonlar Kullanacak

Söylentiler arasında bu sensör modelinin ilk kullanılacağı modelin Motorola ailesinden bir üye olduğu ortaya atılmıştı fakat internette dolaşan yeni bir söylentiye göre Xiaomi’nin de bu sensör modelini kullanarak 200 MP’lik bir model üzerinde çalıştığı düşünülüyor. İlerleyen dönemlerde ünlü akıllı telefon üreticisi markalarında bu sensör ile isimlerini duyuracağını söyleyebiliriz. Öyle ki söylentiler arasında Xiaomi’nin bu sensörü ilk olarak Mix 5 modelinde kullanacağı öngörülüyor. Aynı zamanda merakla beklenen Mi Mix 5 akıllı telefon modelinin söylentiler arasında dolaşan teknik özellikleri 8 GB RAM, 50 Megapiksel ana + 48 Megapiksel ultra geniş açılı sensör + 48 Megapiksel yardımcı kamera bulunabilir. 120X fotoğraf, 12X video yakınlaştırma gibi özelliklere sahip cihaz ayrıca cihazın ön tarafında da 48 Megapiksel selfie kamerası yer alacağı söyleniyor.

ISOCELL HP 1 sensörü ile beklenen diğer bir telefon modeli ise Motorola Edge X. Motorola Edge X 200 MP kamera özelliğinin yanı sıra beklenen diğer özellikler Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 yonga seti ile piyasaya çıkması bekleniyor. Motorola Edge X, HDR10 destekli 6.67 inç Full HD+ ekrana sahip ve 144 Hz ekran yenileme hızı ile piyasanın en iddialı akıllı telefonlarından olacağını söyleyebiliriz. Motorola Edge X, video konusunda az seviyede kayıpla 8K formatında yüksek çözünürlüklü video kaydı fırsatı sunuyor ve 1.28 mikron piksel oluşturmak için gruplandırılan dört piksel saniyede 30 kare hızında 8K video ve saniyede 120 kare hızında 4K ağır çekim video kaydı sağlayacak. ISOCELL HP 1 sensörü sayesinde düşük ışığa sahip atmosferlerde çekim kalitesini iyileştirerek fotoğraf çekiminde sizlere farklı bir deneyim sunmayı hedefliyor. Ayrıca bu sensör 4 x 4 hibrit piksel birleştirme teknolojisi kullanarak kameranın ışığı emme yeteneğini de büyük ölçüde geliştirmiş durumda.


Yorum yap

*