Sosyal Media
sefa

12. Nesil Intel Alder Lake İşlemciler Geliyor

Dünyanın en önde gelen işlemci üreticilerinden biri olan Intel, AMD’nin Ryzen serisi işlemcilerini piyasaya sürmesi ile işlemci modellerini daha hızlı bir şekilde piyasaya sürmeye başladı. Şirket şimdi ise 12. nesil Intel Alder Lake işlemcileri piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

12. Nesil Intel Alder Lake İşlemciler

10nm SuperFin mimarisine sahip olacak olan 12. nesil Alder Lake işlemciler, 2021 yılının ilk yarısında piyasaya sürülecek. Alder Lake işlemcilerin piyasaya girmesiyle birlikte ilk defa masaüstü işlemcilerin 14 nm litografinin altına düşmüş olacak. Bu konuda Intel’in bir adım geride kaldığını söylemek yanlış olmaz. Çünkü beklentiler, Intel’in bu hamlesini daha önce yapması gerektiği yönündeydi.

Intel, Alder Lake serisinde güç verimliliğini artırmak için düşük güçlü Gracemont çekirdekleriyle eşleştirilmiş yüksek performans üreten Golden Cove CPU çekirdeklerinden oluşan hibrit bir mimarisine yer verecek. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi bu CPU’lar en son 10nm SuperFin üretim süreci ile gelecek.


Alder Lake işlemcideki LGA1700 soket boyutları 37.5 mm x 45 mm olacak. Intel’in mevcut LGA1200 soketi ile kıyasladığında yeni soketin boyutu yaklaşık 7.5 mm daha uzun olacak. Bu durum, daha yüksek çekirdek sayılarına yer verilmesini sağlayacak.

Ayrıca 12. nesil Alder Lake işlemcilerin PCIe 5.0 ve DDR5 desteğine sahip olacağını da belirtmeden geçmeyelim. Entegre grafik bölünden ise yeni Gen 12 Xe grafikleri kullanılacak.

 Yorum yap

*

Yorumlar

  1. asdasd 30/10/2021 08:05

    makalenin tarihi yok şaka gibi