Sosyal Media
sefa

Akıllı Telefonların SAR Değerleri Açıklandı

Günlük hayatta elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımız acaba ne kadar radyasyon yayıyor? Sağlığımız için oldukça önemli olan akıllı telefonlarımızın SAR değerleri, göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Daha önceki yapmış olduğu araştırmalar ile tanınan Statista, en yüksek ve en düşük SAR değerine sahip telefonların listesini yayınladı. Listenin en şaşırtan markası ise Apple oldu. Aralarında iPhone 7 ve iPhone 8’in bulunduğu en yüksek ve en düşük SAR değerine sahip telefonların listesini aşağıdaki tablodan kontrol edebilirsiniz.


SAR değeri en yüksek akıllı telefon, 1,75 watt’lık radyasyon salınımıyla Xiaomi Mi A1. Listenin ikinci sırasında ise 1,68 watt’lık değeri ile OnePlus’ın 5T yer alıyor. Xiaomi Mi Max 3 ise 1.58 watt radyasyon salınımı ile üçüncü sırada yer alıyor. iPhone 7, 1.38 ile dokuzuncu, iPhone 8 ise 1.32 watt ile on dördüncü sıra yer aldı. Apple’ın telefonlarının bu kadar yüksek SAR değerine sahip olması açıkçası bizi de şaşırttı.

Ayrıca en düşük SAR değerlerine sahip telefonlar da açıklandı. Samsung’un geçen yıl ki amiral gemisi Galaxy Note 8, SAR değeri en düşük akıllı telefon oldu. Şunu da hemen belirtelim ki en düşük SAR değerine sahip telefonlar listesinde yer alan 16 telefonun 8’i Samsung firmasına ait.


 

 Yorum yap

*