Sosyal Media
sefa

Android 13, Pixel Cihazlar İçin Yeni Ses Özelliği Getirebilir

Birkaç aylık geliştirici önizlemesinden sonra, Android 13 işletim sistemi artık Pixel kullanıcıları için herkese açık olarak kullanılabilir durumdadır. İlk beta sürümü dün yayına girdi ve şimdiden düzinelerce yeni özellik ve iyileştirmeler barındırıyor. Google şirketinin uzun bir zamandır üzerinde çalışmalar yaptığı söylentileri bulunan birinci sınıf ses özelliği gizlidir. iPhone cihazlarda zaten bulunan bir 3D ses teknolojisi olan bir ses özelliğidir.

Mishaal Rahman’a göre Android 13 Beta 1 sürümü, Pixel 6’ya güzel bir etki getiriyor. Ancak, Google şirketinin üzerine çalıştığı tek yeni ses özelliği bu olmayacak. Android kodunun derinliklerine inen Rahmen, “Soundfx” dosyasında ses için paylaşılan bir kitaplık dosyası bulduğunu belirtti. Bu, sesin Pixel cihazlara geldiğini gösterdi.

Google Şirketi Sonunda Beklenen Ses Özelliğini Getiriyor!

Google şirketinin özellikli bir ses çözümü geliştirdiğine dair raporlar bir süredir ortada konuşuluyordu. Şirket, geçtiğimiz bir buçuk yılda ses ile ilgili birkaç satın alma gerçekleştirdi ve bu, tahminen spekülasyonları ateşledi. Kampanya, Google şirketinin uzun süredir ortağı olduğu Synaptics’ten ses donanımı işinin bir kısmını satın almıştı. Şirketin ses patentlerini de almıştı. Bununla birlikte bazı yeni personel alımı yaptı. Bunu, aynı ay içerisinde 3D ses konusunda uzmanlaşmış Dysonics adlı bir girişimin satın alınması izledi. Şirket, firmanın IP’sini ve patentlerini de satın aldı.

2021 yılının başlarında şirket, ses teknolojisi havuzuna feshedilmiş Austin merkezli RevX Technologies’i ekledi. Google, müzisyenlerin kulak içi monitörlerini optimize etmelerini sağlayan taşınabilir bir cihaz üretmişti. Mayıs 2021 yılında ise Google, Fransız giyilebilir ses şirketi olan Tempow’u satın almıştı.

Bu satın almalar kesinlikle Google şirketinin büyük bir ses planının bir parçasıdır. Pixel cihazları için bu ses planı ilk büyük sonucu olarak görülüyor. Maalesef, bu özelliğin kullanıcılara sunulup sunulmayacağı henüz belli değil. Android 13 Beta 1 bunu içermiyordu ve ikinci beta sürümünün onu getirip getirmeyeceği tahmin edilemiyordu. Bir ihtimalle bu noktada, uzaysal sesin bu yılın ilerleyen aylarındaki kararlı Android 13 işletim sisteminin bir parçası olup olmayacağını bilemiyoruz.


Yorum yap

*