Android Q Güncellemesi Alacak Xiaomi Modelleri Açıklandı

Çinli teknoloji firması Xiaomi, Google'ın son çıkan işletim sistemi versiyonu Android Q'yu dağıtacağı akıllı telefon modellerini ve tahmini zaman aralıklarını duyurdu.

Resmi MIUI forumu üzerinden yapılan açıklamada Çin'de satılan 11 akıllı telefon modeli ve Android Q işletim sistemi güncellemesini alacağı tarihler belirtildi. 

Android Q güncellemesi alacak akıllı telefonların modelleri ve zaman aralıkları ise şu şekilde;

Akıllı Telefonlar

Xiaomi Mi 9 : 2019'un 4. çeyreği


Redmi K20 Pro : 2019'un 4. çeyreği


Xiaomi Mi 8 : 2019'un 4. çeyreği


Redmi K20 : 2019'un 4. çeyreği


Xiaomi Mi 8 (ekrana gömülü parmak izi sensörü bulunan model) : 2019'un 4. çeyreği

Xiaomi Mi 8 Explorer Edition : 2019'un 4. çeyreği

Xiaomi Mi Mix 2S : 2019'un 4. çeyreği

Xiaomi Mi Mix 3 : 2019'un 4. çeyreği

Xiaomi Mi 9 SE : 2019'un 4. çeyreği


Redmi Note 7 : 2020'nin 1. çeyreği


Redmi Note 7 Pro : 2020'nin 1. çeyreği


Firma tarafından yapılan açıklamaya göre bu tarihler sadece Çin'de satılan akıllı telefonların güncelleme alacağı tahmini zaman aralıkları. Yani global sürümlerin Android işletim sistemi güncellemesini ne zaman alacağını dair bir bilgi içermiyor. Ancak global sürümler için de tahmini bir tarih vermiyor değil.

İşletim sistemi güncellemesi için Google ile senkronize bir şekilde çalışan Xiaomi yaptığı açıklamaya ek olarak eğer, Google Android Q programında değişikler giderse, güncelleme dağıtım tarihlerinde de değişik olacağını bildirdi.

Google I/O 2019 Geliştirici Konferansı’nda duyurulan Android Q Beta 3 güncellemesi almaya uygun akıllı telefonlar listesine Mi 9 ve Mi Mix 3 5G modelleri ile iki akıllı telefon sokmayı başaran Xiaomi, daha sonradan yaptığı resmi duyuru ile Redmi K20 Pro modelinin de beta programına katılmaya hak kazandığını belirtmişti.

Kısa bir süre önce Android Q işletim sisteminin Android Q Beta 4 versiyonunu yayınlayan Google, bu sayede işletim sisteminin bazı yeni özelliklerini de tanıtmış oldu.

Örneğin, Android Q Beta 4 güncellemesi ile beraber gelen 'dinamik sistem güncellemeleri' özelliği ile Android Q kullanıcılarının kısa bir süreliğine Android işletim sisteminin yeni versiyonlarını denemesine olanak sağlıyor. Şimdiye kadar birkaç tane Beta sürümü yayınlayan teknoloji devi Google, işletim sisteminin final versiyonu hazır olana yani tahmini olarak Ağustos ya da Eylül ayına kadar güncelleme yayınlamaya devam edecek.

Xiaomi mi8 model telefon için tıklayınız.

Yorum yap

*