Sosyal Media
sengul

Apple Clips Uygulaması Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Apple tarafından yeni geliştirilen ‘Clips’ uygulaması fotoğraflarınızı ve videolarınızı sosyal medyada paylaşmadan evvel ya da aile, arkadaşlarınıza göndermeden önce istediğiniz düzenlemeyi yapmanıza yardımcı oluyor. iPhone ya da iPad’inizde çalışan Clips uygulamasının imkan verdiği özellikleri Instagram, Snapseed, Prisma ya da başka benziri uygulmalarla birlikte kullanabilirsiniz. Bu uygulamanın en temel özelliği sadece iOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabiliyor olması ve de yeni ses tanıma teknolojisiyle fotoğraf ve video düzenlemeye ilginç bir boyut getirdi.

Clips Uygulamasını Nasıl İndirebilirsiniz

İlk belirtmemiz gereken husus, Clips iOS işletim sistemine özel bir uygulamadır. Eğer Android işletim sistemine sahip bir cihazınız varsa bu uygulamayı indiremeyeceksiniz. Apple firması, Clips uygulamasını Android platformlarına uyarlama niyetinde olmadığını da söyleyebiliriz. iPhone ya da iPad’inize Clips’i indirmek için cihazınızda iOS’un 10.3 veya daha güncel bir sürümünün yüklü olması gerekiyor.

Eğer cihazınız iPhone 5, iPad 4, iPhone 5S, iPad Air, iPad Mini 2 veya bunlardan daha güncel olan son yıllarda çıkan cihazlardan iPhone 6S, iPhone 7 gibi ürünlere sahipseniz işletim sistemini iOS 10.3’e yükseltebilirsiniz. Cihazınızda Apple mağazasına giderek Clips’i arattığınızda ücretsiz olarak bu uygulamayı indirebileceksiniz.

Apple Clips Nasıl Kullanılır

Apple’ın en son uygulaması Clips’e dair bazı öneri ve tüyoları, kullanıcılarına neler sunduğuna gelin hep birlikte bakalım.

Sesinizi Kullanarak Etiket Oluşturabileceksiniz

Apple Clips yeni ses tanıma özelliği sayesinde rakiplerine fark atıyor. Bu özellik kullanıcının seslendirdiği kelimeleri, cümleleri anında çeviri yaparak telefonun ekranında yazıya döküyor. Bunu yapmak için ekranda bulunan konuşma butonuna basılı tutmanız gerekiyor. Ekranda siyah arka fonda beliren yazıları da düzenleyebiliyorsunuz. Şimdilik yedi adet bulunan etiket tipinden birini seçebiliyorsunuz. Ses tanıma yazılımıyla yapılan denemelerde büyük oranda isabet kaydedilse de, eğer etrafınızda çevresel sesler fazlaysa bu özellik size sorun çıkarabiliyor. Bazı karışık kelimelerin de uygulamayı zorladığı durumlar oluyor.

Filtreler Var Fakat Hepsi de Mükemmel Değil

Instagram, Snapchat ya da diğer fotoğraf düzenleme uygulamaları gibi Clips de çektiğiniz pozlar üzerinde filtreler uygulamanıza imkan sağlıyor. Clips de ayrıca çektiğiniz videolara filtreler uygulayabiliyorsunuz. Aslını söylemek gerekirse Apple filtre kullanımında sınırlı seçenekler sunuyor. Chrome, Ink, Comic Book, Transfer, Fade, Instant ve Noir isimleriyle karşımıza çıkan bu filtrelerden hiç biri rakiplerinin yapabildiklerinden bilhassa farklı diyebileceğimiz herhangi bir özellik bizlere sunmuyor.


Komik Efektler de Var

Apple uygulamanın içine, görsel içeriklerinizin üzerine yerleştirebileceğiniz birkaç konuşma balonu, oklar ve logolar da dahil etmiş. Bunlardan bazıları konumunuz ya da fotoğrafı ne zaman çektiğinize dair ekstradan bilgiler vermenizi sağlıyor. Aslında bu bahsettiklerimiz Snapchat filtrelerinde de karşımıza çıkmaktaydı. Belki bu efektleri yararlı bulabilir, fotoğraf veya videonuzu bir arkadaşınıza göndermeden önce görselinizin üzerine bir katman olarak yerleştirmek isteyebilirsiniz.

Çektiğiniz Videoya Müzik de Ekleyebilirsiniz

Apple, kendi videolarınıza müzik eklemenize de olanak sağlıyor. Eğer ekranın sağ üst tarafında bulunan müzik notası simgesine dokunarak oluşturduğunuz videonuza uygun olabileceğini düşündüğünüz bir şarkı ya da ses dosyası ekleyebilirsiniz. Videonuza ekleyeceğiniz bir ses içeriği, viedeo içeriğinde bulunan sesi bloke etmeyecek, eklediğiniz müziğin şarkının üzerinde kendi kayıt ettiğiniz sesinizi duyabileceksiniz.

İçeriğinizi Oluşturduktan Sonra Hemen Sosyal Medyada Paylaşabileceksiniz

Clips uygulamasıyla oluşturduğunuz içerikleri gayet kolay bir şekilde aralarında Facebook, Instagram, Youtube’un da bulunduğu birçok sosyal medya platformlarından paylaşabilirsiniz. Buna ek olarak içeriklerinizi WhatsApp ya da iMessage gibi mesajlaşma uygulamalarından da gönderebilirsiniz. Oluşturduğunuz içerikleri paylaşmak için görselin üzerine dokunduktan sonra ekranın sağ alt köşesinde beliren, ucu yukarı doğru bakan ok şeklindeki ‘paylaş’ ikonuna basın. Çıkacak listede paylaşmak, göndermek istediğiniz platformu ya da uygulamayı seçiniz.Yorum yap

*