Sosyal Media
sefa

Apple, Yeni MacBook Air ve MacBook Pro için M2 Yongasını Tanıttı!

Apple şirketi, ürünlerinin güç ve performans odaklı olmasına halen çok dikkat ediyor. Gücü verimli hale getirirken performansı en üst düzeyde tutmaya devam ediyor. Geliştirilmiş 5nm sürecinden geçen yeni yonga seti, M1’e göre çok daha prestijli bir işlemci olacak. M2, 24 GB’a kadar birleşik bir belleğe sahip olacak. Bununla birlikte toplamda 8 çekirdeğe sahip olacak. Dört adet yüksek performanslı ve dört adet verimlilik çekirdekli yer alacak. M1 yonga setine göre %18 daha performanslı olacak.

MacBook Pro ve MacBook Air Nasıl Olacak?

Rakibi olan PC işlemcilerine göre neredeyse iki kat daha iyi bir işlemci olacak. GPU konusunda da M1’e göre 10 adet çekirdeği yer alacak. Buna bilgiye göre grafik anlamında M1’e karşılık %25 daha performanslı bir işlemci olacak. M2 işlemcisine sahip MacBook Air, 2021 yılında pazara çıkış yapan 14 ve 16 inç MacBook Pro’lar temel alınarak tasarlandı. Yeni MacBook ailesi MagSafe’i de destekleyecek. Bu gerçekten çok büyük bir haber. Cihazların iki tarafında da Thunderbolt bağlantı noktası yer alacak. Bununla birlikte 3.5 mm’lik jakıda unutulmayacak. Apple, bu cihazlarına yine bir imza atarak HDMI ve SD kart soketlerini kaldırmış. Ancak, Pro modelinde bu bağlantı noktaları yer alabilir.

Apple, Yeni MacBook Air ve MacBook Pro için M2 Yongasını Tanıttı!

Ekran konusunda daha büyük ve 500 nit kadar parlaklık sunabilen yeni bir Liquid Retine ekrana sahip olacak. Bir önceki nesile göre %25 daha parlak bir ekran deneyimi sunabilecek. Kamera teknolojisi 2021 yılında piyasaya sürülen MacBook Pro’ya göre 1080p Facetime HD kamera teknolojisine yükseltildi. Bu bilgiye göre MacBook Pro 14 ve 16 inç ile aynı çentiğe sahip olacak. Yeni nesilde sihirli klavye mevcut olacak. Ancak, dokunmatik özelliği maalesef olmayacak. Dolayısıyla klavyenin köşesinde Touch ID yer alacak. Bu da 2021 yılında ki tasarım ile aynı olduğunu gösteriyor.

Kutudan Şarj Aleti Çıkıyor mu?

Son olarak şaşırtıcı bir şekilde bu cihazlar kutusunda şarj aleti ile gelecek. Ancak, bu şarj aleti eski nesil Apple cihazlarına olmayacak. Bunun sebebi, şarj kablosunun iki tarafının da USB-C olmasıdır. Yani, önceden aldığınız MacBook modellerinizi artık şarj edemeyeceksiniz. Apple, MacBook modellerinde ilk defa iki tarafı da USB-C olan kablo teknolojisi kullanıyor.


Yorum yap

*