Sosyal Media
sefa

Asus, Sıvı Soğutmalı GeForce RTX 3000 Serisini Tanıttı

Tayvanlı teknoloji devi Asus, daha önceden Nvidia’nın çıkarmış olduğu GeForce RTX 3000 serisini son teknoloji ile yeniden tasarladı. Asus, GeForce RTX 3000 serisini özel sıvı soğutma sistemi ile donattı. Bunun için şirket, işlemci, ekran kartı, SSD ve RAM’ler için özel sıvı soğutma sistemleri geliştirilen EKWB ile iş birliği yaptı. Bu iş birliğinin sonucunda etkileyici bir tasarım ortaya çıktı.

EKWB ekibi, Asus’un kendi çıkarmış olduğu ve diğer ekran kartlarına kıyasla daha küçük GPU’lar için özel bir soğutma sistemi tasarladı. “Ayrık akımlı” olarak isimlendirilen bu yeni tasarımda, ekran kartlarında bulunan fanlara yer verilmiyor. Bu yeni tasarımın önceki soğutma sisteminden çok daha etkili oldu söyleniyor.

Sıvı soğutma teknolojisinde sıvının pompalanmasını sağlayan ayrık akım motoru kullanılıyor. Ayrıca ekran kartının üzerine yerleştirilen ve kartın büyük bölümünü kaplayan nikel kaplı bakır plaka da ekran kartının soğuk kalmasını sağlıyor.


Asus, kullandığı yeni teknolojisinde görsellikten de ödün vermemiş. Üzerinde RGB şerit LED ışıklandırma bulunan sıvı soğutmalı ekran kartları bu sayede oldukça güzel görünüyor. Ayrıca ekran kartı, kasanın iç tasarımıyla entegreli bir aydınlatma sistemine de sahip.

Yeni tasarımım ve yeni teknoloji sahip Asus’un ekran kartları teknik özellikler olarak pek yeni sayılmaz. Standart diyebileceğimiz donanıma sahipler.

Asus EKWB GeForce RTX 3090 >> 24 GB GDDR6X

Asus EKWB GeForce RTX 3080 >> 10 GB GDDR6X

Asus EKWB GeForce RTX 3070 >> 8 GB GDDR6

Yeni ekran kartlarının fiyatları ise henüz açıklanmadı.

 

 Yorum yap

*