fcp

Çalışmayan Laptop Klavye Tuşları Nasıl Düzelir?

Serap Kılıç 1 Nisan 2022
Klavyedeki tuşların tamamının ya da bir kısmının çalışmaması birden fazla nedene bağlı olabilir. Bu yazımızda, klavye tuşları neden çalışmaz sorusunu yanıtlıyoruz. Klavye tuşları basmıyorsa yazıyı okumaya devam edin.
Çalışmayan Laptop Klavye Tuşları Nasıl Düzelir?

Marka ve model fark etmeksizin klavyelerde genel olarak karşılaşılan sorun: Tuşların basmaması. Klavyedeki tuşların tamamının ya da bir kısmının çalışmaması birden fazla nedene bağlı olabilir. Harici veya dahili klavyenizle ilgili sorun yaşıyorsanız, bu kılavuzdaki çözüm önerileri uygulayın. Sorunu çözmek için ekran klavyesini kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

Ekran klavyesi, özellikle Microsoft Windows’ta ve diğer uygulamalarda bulunan yazılım tabanlı bir uygulamadır. Diğer adıyla sanal klavye, kullanıcıların klavye, joystick veya başka bir işaretleme aygıtı olmadan yazı yazmasına olanak tanır. Ekran klavyesi, fiziksel klavyede yazmakta zorlanan kullanıcılar, bilgisayar klavyesi çalışmayan kullanıcılar ve harici klavyenin olmadığı durumlar için alternatif bir çözümdür.

Laptop klavyesi çalışmıyor” veya “klavye tuşları çalışmıyor” diyorsanız, ekranda gezinmek ve metin yazmak için ekran klavyesini aktifleştirin. Nasıl mı?

Windows 7 Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

Masaüstünde sol alt köşede yer alan Başlat menüsüne tıklayın, açılan pencerede Ayarlar’ı seçin ve Tüm Programlar seçeneğine tıklayın, Erişim Kolaylığı sekmesine girin, ardından Ekran Klavyesi’ne tıklayın ve Ekran klavyesini kullan seçeneğini aktif hale getirin. Ekranda gezinmek ve metin yazmak için kullanılabilen bir klavye ekranda görüntülenir. Siz kapatana kadar klavye ekranda kalır.

Windows 8 Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

Masaüstünde sağ alt köşede yer alan Görev çubuğuna sağ tıklayın, açılan seçenekler arasından Araç Çubukları’na, ardından Dokunmatik Klavye seçeneğine tıklayın. Bu işlemi yaptıktan sonra, Görev çubuğundaki öğeler arasına klavye simgesi eklenir. Ekran klavyesini gerektiğinde bu simgeye tıklayarak sanal klavyeyi aktifleştirebilirsiniz. Kapatmak için klavyenin sağ üst kısmındaki çarpı işaretine basmak yeterli olur.

Windows 10 Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

Windows 10’da ekran klavyesini açmak için üç farklı yöntem bulunur. İlk yöntem harf kombinasyonu kullanarak ekran klavyesi açmaktır. Tabi, bu yöntem için klavyedeki Ctrl + Windows + O tuşlarının çalışıyor olması gerekir. Ctrl + Windows + O tuşlarına aynı anda bastığınızda ekran klavyesi açılır. Fakat bu tuşlardan herhangi biri çalışmıyorsa ikinci yöntemi deneyin. Başlat menüsündeki arama barına “Ekran Klavyesi” yazıp aratın ve ekran klavyesi uygulamasına tıklayın, işlem bu kadar! Son olarak, Başlat menüsüne sağ tıklayın, ve Ayarlar’ı seçin, açılan pencerede Erişim Kolaylığı’na tıklayın, devamında Klavye > Ekran Klavyesini kullanın seçeneği altındaki butonu aktifleştirin.

Laptop Klavye Çalışmıyor mu?

Klavye tuşları çalışmıyorsa, muhtemel nedenleri şunlar olabilir:

  • Fiziksel darbe
  • Kir
  • Yapışkan Tuşlar
  • Eski sürücü
  • Harici klavyelerde düşük pil

Klavyeyi temizlediğiniz, şarj durumunu ve takılı olduğu USB bağlantı noktasını kontrol ettiniz yine de klavye tuşları çalışmıyorsa doğru adrestesiniz. Kılavuz niteliği taşıyan bu yazımızda, laptop klavye tuşları neden çalışmaz, dizüstü bilgisayar klavye tuşları nasıl etkinleştirilir, ekran klavyesi nasıl çalışır ve klavye kilidi nasıl açılır sorularını yanıtlıyoruz. Laptop klavyesi çalışmıyorsa yazıyı okumaya devam edin.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Bilgisayar sorunlarının genelinde, yapılması gereken ilk işlem bilgisayarı kapatıp yeniden başlatmaktır. Yeniden başlatma için klavyeye ihtiyaç yoktur, laptop’lardaki dokunmatik yüzey veya mouse kullanarak yapabilirsiniz. Hızlı ve kolay bir yöntem olarak yeniden başlatma klavyedeki geçici sorunu çözebilir.

Klavyeyi Temizleyin

Laptop klavye tuşları, harici klavye tuşlarına kıyasla daha az boşluğa sahiptir. Tuşların altındaki dar alanda biriken toz, saç, kir ve diğer kalıntılar klavye işlevselliğini etkileyebilir. Bu nedenle, klavyenizi mümkün olduğunca temizlemeye çalışın. Bilgisayar klavyesi çalışmıyorsa sebebi, biriken kir olabilir. Mikrofiber bez, temizleyici solüsyon ve rehber niteliğindeki Pratik Klavye Temizliği başlıklı yazımız sayesinde sorunu çözebilirsiniz.

Harici Klavye Kullanmayı Deneyin

Sorunun yazılım tabanlı olup olmadığını anlamak için harici klavye kullanmayı deneyin. Harici klavye de çalışmazsa, sorun muhtemelen yazılım kaynaklıdır. Fakat endişelenmenize gerek yok, uzman kişi veya yetkili servisten destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Satın alabileceğiniz en iyi kablosuz klavye modelleri.

Yapışkan Tuşları Kontrol Edin

Klavyedeki bazı tuşlar çalışmıyorsa, sorun Yapışkan Tuşlar özelliğinin aktif olması olabilir. Özellikle oyun oynarken veya program kullanırken yapışkan tuşlar uyarısı çıkar. Klavye kısayolu Shift tuşuna üst üste 5 kez basıldığında otomatik olarak “Yapışkan Tuşlar’ı aktifleştirmek istiyor musunuz?” uyarısı çıkar. Yapışkan tuşlar, erişim kolaylığı sağlar. Aynı anda tek bir tuşa basarak Shift, Ctrl, Alt ve Windows Logo tuşlarını kullanabilirsiniz. Harf kombinasyonları ile yapılan kısayol işlemlerinde bu tuşlara bir kez basmak yeterli olur, basılı tutmanıza gerek kalmaz.

Tıpkı açma işleminde olduğu gibi yapışkan tuşları kapama işlemi de çok kolaydır. Başlat > Denetim Masası > Erişim Kolaylığı > Erişim Kolaylığı Merkezi > Klavye Kullanımını Kolaylaştır > Yapışkan Tuşları Etkinleştir (İşaretlemeyi kaldır) > Tamam adımlarını takip ederek yapışkan tuşları pasif hale getirebilirsiniz.

Kötü Amaçlı Yazılım ve Virüsleri Kontrol Edin

Kötü amaçlı virüs ve yazılımlar bilgisayarınızı olumsuz etkileyebilir. Durmaksızın çoğalmak üzere tasarlanan bilgisayar virüsleri, programlarınıza ve dosyalarınıza bulaşır, bilgisayar işlevlerini kısıtlar veya tamamen durdurur. Laptop klavyesi çalışmıyorsa, sorun kötü amaçlı virüs kaynaklı olabilir. Çözüm olarak, virüs tarama programlarını kullanabilir veya uzman kişilerden destek alabilirsiniz.

Sıvı Teması Olabilir

Laptop klavyesi su ve diğer sıvı maddelerle temas ettiğinde arızalanabilir. Tuşların çalışmama nedeni, klavyenize sıvı madde dökülmesi olabilir. Sıvı teması çok az bir miktarda ise bilgisayarı kapatıp yeniden başlatmak sorunu çözebilir. Diğer taraftan, sıvı miktarı fazla, yoğun bir temas söz konusu ise bilgisayarınızı yetkili servise götürmenizi tavsiye ediyoruz.

Num Lock Tuşu

Num Lock Tuşunu Aktifleştirme

Laptop klavyesinin sağ tarafında “Numeric Pad” adı verilen rakam tuşları bulunur. Açılımı Number Lock ve Numeric Lock olan Num Lock tuşu, bu rakam kümesindeki tuşları aktif veya pasif hale getirmek için kullanılır. Klavyedeki tuşların tamamı değil de, sadece rakamların olduğu tuşlar çalışmıyorsa muhtemelen Num Lock tuşu kapalıdır. 

Bazı Tuşlar Çalışmıyorsa

Elektronik cihazlar son derece hassas cihazlardır. Periyodik olarak iç ve dış temizliğinin yapılması gerekir. Özellikle klavye, kullanıcıların sürekli temas halinde olduğu, kir, toz ve kırıntıların biriktiği donanım parçasıdır. Bu nedenle, klavyeyi dikkatli ve özenli kullanmak gerekir. Klavye tuşlarının tamamı değil de, bazı tuşlar çalışmıyorsa bir tuş basılı kalmış olabilir. Klavyedeki tuşların tamamını tek tek kontrol ederek sorunun kaynağını tespit edebilirsiniz.

Sürücüleri Güncelleyin

Klavyedeki sorun, sürücü güncellemesine bağlı olabilir. Klavye sürücüsünün güncellenmediği senaryoda klavye hata verebilir. Klavye sürücü güncellemesini yaparak sorunu çözebilirsiniz. Peki, sürücü güncellemesi nasıl yapılır? Bilgisayarın Ayarlar bölümüne gelin, Güncellemeler sekmesini seçin. Güncelleme işlemi sonrasında klavye sorunun düzeldiğini görebilirsiniz.

Klavye

Test Edin

Yazının başında bahsettiğimiz gibi klavye tuşlarının basmama sorunu farklı nedenlerden kaynaklı olabilir. Tuş basmama sorunun donanımsal kaynaklı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Elinizde USB klavye bulunuyorsa, USB klavyeyi bilgisayarınıza bağlayın ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. USB klavye çalışıyorsa, sorun donanımsal demektir. Teknik servisten destek alabilirsiniz, teknik servise gitmeye vaktiniz yoksa bilgisayarınızın marka ve modeline uygun klavyeyi online mağazadan satın alarak, bilgisayarınıza monte edebilirsiniz.

Oyun Modunu Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarınızı oyun modundan çıkardığınıza emin olun, oyun modu açık olduğu için klavyeniz çalışmıyor olabilir. Oyun modunu kapattıktan sonra klavye tuşları yeniden çalışmaya başlayacaktır. Oyun modunu devre dışı bırakmak için aşağıdaki yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.

Windows Ayarlar kısmı

Windows'ta Oyun Modu Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

  1. Bilgisayarın sol alt köşesindeki Windows simgesi üzerine tıklayın yada Home tuşuna basın
  2. Home tuşuna bastıktan sonra Ayarlar seçeneğine basın
  3. Ayarlar menüsünden Oyun seçeniğine tıklayın
  4. Oyun seçeneğinden sonra Oyun Modu'nu kapalı hale getirin

Sorunları Giderin

Bilgisayarın sol alt köşesindeki Windows simgesi üzerine gelerek sağ tıklayınız. Açılan sekmesine girerek, güncelleme ve güvenlik seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada sorunları gider sekmesinden klavyeyi seçin. Bu işlemi uygulayarak klavye sorunlarını başarıyla giderebilirsiniz.

Anahtar Komut İstemini Kontrol Edin

Klavyedeki sorunu düzeltmenin diğer yolu da anahtar komut istemini kontrol etmektir. Bu işlemi yapmak için önce Windows ve X tuşlarına aynı anda basın, daha sonra yönetici ya da komut istemini seçin. Yönetici komut istemi penceresini altında başarısız anahtarlar çıkar, başarısız anahtarları test edin. Bu yöntemle sorunu tespit edebilirsiniz. Fakat başarısız anahtarlar çalışıyorsa sorun donanım değil, yazılım kaynaklıdır. Bu senaryoda başarısız anahtarları farklı yazılımlarla da test edebilirsiniz. Anahtarlar başarısız olursa, yazılım talimatlarına bakın ve ayarları sıfırlayın.

Klavye Kısayollarını Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarınızda parola yoksa ve Windows içinde önyükleme yapabiliyorsanız öncelikle denetim masası öğesini aratın seçin. Ardından Erişim Kolaylığı sekmesine tıklayın. Daha sonra Erişim Kolaylığı Merkezi ve Klavyenin Kullanımını Kolaylaştır seçeneğine tıklayın ve klavyeyi test edin. Bu işlem sonucunda da çalışmıyorsa, teknik destek almanız gerekiyor demektir.

Problem ne kadar büyük olursa olsun, umutsuzluğa kapılmayın. Blog sayfamızda en etkili çözüm yöntemlerini, incehesap.com’da en iyi cihazları, en uygun fiyatlarla sizlere sunuyoruz.

Serap Kılıç

Yeni teknolojilerin başımızı döndürdüğü dijital çağın dinamiklerini takip etmek en büyük hobim. Merakımın mesleğimle kesiştiği incehesap.com'da yazılarımla karşınızdayım.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!

Çerezler Hakkında Bilgi Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek, reklamları kişiselleştirmek ve sosyal medya özellikleri sağlamak amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için Çerez Aydınlatma Metni’ni okuyabilirsiniz.