Sosyal Media
yunus

Çocuğunuz İçin Güvenli Bir Windows 10 Nasıl Kurulur?

Çocukları bilgisayardan tamamen uzaklaştırmak çok zor ancak onları internetin zararlı ortamından uzat tutmak o kadar da zor değil. Windows 10’un ebeveyn aile kontrol ayarları, çocukların internet alışkanlıklarını kontrol etmenize olanak sağladığı gibi, onları internetin zararlı içeriklerden de koruyabiliyor. Bunun için bir Microsoft hesabınızın olması gerekiyor.

Çocuğunuz için bir hesap açın

Microsoft, çocuklarınız için ayrı bir hesap oluşturmanıza olanak sağlıyor. Böylece çocuklarınız, interneti kontrollü bir şekilde kullanıyor. Hesap oluşturma için;

Öncelikle bilgisayarın “Ayarlar” bölümünü açın. Buradan “Hesaplar” kısmına giderek “Aile ve Diğer Kullanıcılar” sekmesine tıklayın.


Sonrasında “Bir Aile Üyesi Ekle”yi ardından “Çocuk Ekleyin” seçeneklerini tercih ederek yeni bir hesap oluşturun. Burada sizden bir e-posta hesabı istenecek. Hesabınız yoksa yeni bir hesap açın. Hesap oluşturulduğunda aile bölümünde görünecektir.


Önce aile güvenliği

Çocuğunuza hesap açıp onayladıktan sonra internet kullanımını ayarlayabilirsiniz. Etkinlik, içerik kısıtlamaları ve süre gibi alanlarda kontrol sağlayabilirsiniz.

Etkinlik; çocuğunuzun yaptığı aramaları, ziyaret ettiği web siteleri, oynadığı oyun ve kullandığı uygulamaları, bunlarla ne kadar vakit geçirdiği gibi etkinlikleri bu sayede öğrenebiliyorsunuz. Öte yandan bunları rapor şeklinde de e-posta yoluyla alabiliyorsunuz.

İçerik Kısıtlamaları; Çocuğunuzun erişmesini istemediğiniz web sitelerini kara liste yapabilir ve bu sitelere girmesini engelleyebilirsiniz. Ya da sadece sizin seçtiğiniz sitelere girebileceği bir beyaz liste de oluşturabilirsiniz.

Süre; çocuğunuzun oynayacağı oyunlara veya kullandığı uygulamalara süre sınırlaması getirebilirsiniz. Böylece çocuğunuz oyunlarda, sizin belirlediğiniz süreden daha fazla vakit geçiremeyecektir.

 Yorum yap

*