Sosyal Media
sefa

Dünyada ki En Popüler Web Tarayıcıları

İnternet tarayıcısı denilince akla gelen ilk isim kuşkusuz Internet Explorer’dir. Özellikle 2002-2010 yılları arasında aktif olarak bilgisayar kullanan kesim bu tarayıcıyı hiç sevmez. Tarayıcıyı, işletim sisteminiz ile internet dolaşımı yapabilmenize olanak tanıyan önemli bir aracıdır. Bir tarayıcı ile dünyanın her yerinde ki internet ağlarına erişebilir ve dolaşabilirsiniz. Özellikle sosyal medya platformlarına ulaşabilmeniz için ihtiyacınız olan en önemli programdır.

İnternet sektörünün de gelişmesi ile Microsoft gibi dev şirketler mevcut tarayıcılarını geliştirmeye devam ediyor. Bu süreçte çok farklı internet tarayıcısı seçenekleri türese bile bazı tarayıcılar yıllardır liderliğini sürdürüyor. Internet Explorer, belirli bir döneme kadar farklı alternatif tarayıcıların rakibi olsa bile liderliğini sürdürmeyi başarabilmişti. Ancak, Google şirketinin yarattığı Google Chrome’dan sonra Internet Explorer’in papuçu adeta dama atıldı diyebilirim. Çok büyük bir kitle Chrome’u tercih etsede, bazı kesim var ki Explorer’i asla unutmadı.

Internet Explorer kullanmayan kişiler bu tarayıcının artık hiç kimsenin kullanmadığını düşünsede, Explorer 2013 yılında Firefox’u sollamaya başarmıştı. Explorer yukarı yönlü bir başarı elde etse bile yıllardır bu camianın lideri kesinlikle Google Chrome olmuştur. Internet Explorer’in tek rakibi sadece Google Chrome gibi tarayıcılar değil. Mobil sektörün gelişmesi ile birlikte Samsung ve Safari gibi tarayıcılarda sıkça kullanıldığı için listenin en üst sıralarında yer alıyor. Açıkcası, Internet Explorer’in üst sıralarda yer alabilmesi için çok ekmek yemesi gerekiyor.

Google Chrome Nisan Ayında Açık Ara Lider Konumunda!

StatCounter tarafından yayınlanan bir rapora göre Nisan ayının en çok tercih edilen tarayıcıları yayınlandı. Dünyanın en popüler internet tarayıcısı Google Chrome olarak görünüyor. Google Chrome toplamda %66,58’lik bir Pazar payına sahip.

Rapora bakıldığında, Microsoft Edge en çok tercih edilen ikinci tarayıcı oldu. 2022 yılının Mart ayında Apple’ın Safarisi Microsoft Edge karşısında yenik düştü. Ancak, aralarında çok az bir fark var. Paylaşılan raporun görüntüsü ise şu şekildedir;

Dünyada ki En Popüler Web Tarayıcıları

Rapora bakıldığında Google Chrome’un çok büyük bir yer kapladığı çok açık. Bu raporun öncesinde de Google Chrome’un çok büyük bir Pazar payına sahip olduğunu biliyorduk. Anlaşılan şu ki; Google Chrome çok uzun bir dönem lider konumunda oturmaya devam edecek. Farklı markaların farklı girişimleri ile yenik düşmedikçe, Google Chrome hep birinci sırada yer alacak gibi görünüyor.


Yorum yap

*