Sosyal Media
sefa

Ekran Kartı Fiyatlarına Karşı Çözüm, İkinci El Ekran Kartı Alınır mı?

Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız salgın neticesine tüm dünyada üretim durma noktasına gelmiş ve birçok sektörde adeta kriz yaşanmıştır. Ülkemizde krizden müzdarip olan ülkelerden biridir. Özellikle çip krizi sorunu ile çok büyük problemler yaşıyoruz. Bu durumdan etkilenen kişiler ise kesinlikle oyunculardır. Çip sektöründe yaşanan üretim ve lojistik sorunları, tüm dünyada büyük bir krize yol açtı. Özellikle ekran kartlarında ki büyük talep, oluşan çip krizi ile birlikte fiyatların uçuşa geçmesine neden oldu. Günümüz şartlarında üretim bir nebze olsun iyileştirilse bile, bu sorunun halen önüne geçilebilmiş değildir.

Özellikle salgın döneminde talebin daha çok olduğunu söyleyebilirim. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise, insanlar evlerinde çalışmak zorunda kalmalarıdır. Boş vakitlerinde de evde kalmak zorunda olan kişiler, boşluğu oyun oynayarak doldurmak istediler. Bu da hem oyun sistemlerinin hem de ekran kartlarının talep edilmesine neden oldu. Ekran kartlarında ki bu büyük talep, kriz içerisinde iken stokların bitmesine neden oldu.

Ekran kartını tercih eden oyuncuların dışında bir de madenciler var. Bu kişiler güçlü ekran kartları ile madencilik yaparak belirli bir kazanç elde ediyorlar. Özellikle son zamanlarda kripto piyasasında yaşanan büyük zararlar neticesinde madenciler sistemlerini satmaya başladılar. Piyasada 40 bin TL’lik bir ekran kartını bu kişilerden yarı fiyatından daha az bir fiyata satın alabiliyorsunuz. Bu durumu gören oyuncu kitlesi bu ekran kartlarının alınıp alınamayacağı konusunda araştırmalar yapmaya başladı.

İkinci El Ekran Kartı Alırken, Bakımlarının Doğru Yapıldığından Emin Olun!

Aslına bakacak olursanız bu gerçekten iyi bir haber. 40 bin TL’lik bir ekran kartını yarı fiyatına almak gerçekten çok iyi bir şey. Ekran kartlarının sağlığına gelecek olursak, mining yapılmış bir ekran kartını almak istiyorsanız öncelikle ekran kartının dış görünüşe gözle bakmak gerekiyor. Gözle görülür şekilde herhangi bir yanma veya tamir işlemi olup olmadığını göz ile kontrol edin. Mining için kullanılan ekran kartlarının bakımının çok iyi şekilde yapılması gerekir. Sürekli olarak çalışan bileşen olduğundan dolayı normal bir ekran kartına göre daha tozlu olabilir. Dolayısıyla bakımlarının daha detaylı ve daha kısa aralıklar ile yapılması gerekir.

Ekran Kartı Fiyatlarına Karşı Çözüm, İkinci El Ekran Kartı Alınır mı

Madencilikte kullanılan bir ekran kartının dış görünüşünde bir sorun olmadığını test ettikten sonra ekran kartını mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Çok uzun süre mining yapılmamış bir ekran kartının performans içeriğinde herhangi bir düşüş olmaz. Ancak, yine de test etmek en iyi seçeneklerden biridir. Test ederek özellikle ekran kartını zorlayacak oyunlar açmanıza gerek yok. Normal bir oyunda da, test edilen ekran kartının hangi değerler verebileceğini biliyorsanız o şekilde test etmenizde de herhangi bir sakınca yoktur. Oyun esnasında ekran kartının hangi sıcaklıklarda çalıştığını gözlemlemeniz, FPS değerlerini gözlemlemenizden daha önemlidir. Oyun sırasında mevcut sıcaklığın alacağınız ekran kartı için fazla olacağını düşünüyorsanız o ekran kartını almanızı tavsiye etmem. Ancak, bakımları doğru yapılmış ve aksatılmamış bir ekran kartı daima normal değerlerde iş yapabilir. Mining yaptığı için olması gereken sıcaklığın 5-10 derece üzerinde olabilir. Mining yapılmayan ancak ikinci el bir ekran kartında da bu durum olabilir. Ancak, ulaşabileceği sıcaklığın da üzerinde bir sıcaklık olursa burada sorun var demektir.

Son olarak ikinci el bir ekran kartı almak biraz da şans olabilir. En nihayetinde bu parçalar insan üretimi olduğundan, gelecekte size bir sorun çıkarabilir. Özellikle garantisi olmayacağından bu ekran kartlarının sağlığını ben şans olarak nitelendiriyorum. Şansınıza güveniyor ve çok güçlü bir ekran kartını yine de ucuza almayı gerçekten çok istiyorsanız ikinci el bir ekran kartını almakta herhangi bir sorun yoktur. Bu arada ekran kartını almadan önce ikinci el piyasasını araştırmanız tavsiyemdir.


Yorum yap

*