Sosyal Media
sengul

En Uygun Monitör Nasıl Seçilir?

Yeni bir bilgisayar toplarken, genelde bir öncelik listesi yapılır ve monitör bu listenin sonlarında yer bulur. Ama monitörler de diğer donanım parçaları gibi önem görmeli; sonuçta gün boyu ona bakıp duracaksınız. Bu yüzden biraz daha dikkat gerektirir. İşte doğru monitörü seçmenin taktikleri. En uygun monitör nasıl seçilir?

Boyut ve Çözünürlük

Aklınızda ekran boyutuna dair bir fikir vardır. Ya 35” ve üzeri büyük bir monitör ya da daha ufak birşey düşünüyorsunuzdur. Ya da 2 orta boyutlu monitör alıp birleştirebilirsiniz. Seçenekler tamamen kullanım alanınızla alakalı.

Ama monitörün boyutunu seçmekle her şey bitmiyor. Bir de çözünürlüğün ne olacağına karar vermek gerekir. Günümüzde 1920x1080 çözünürlüklü monitörler çok yaygın ve 27” monitörler için çok uygun bir çözünürlük olarak görülür. 35” ve üstü monitör için bu piksel oranı biraz yetersiz kalabilir. Bunun yerine 3440 x 1440 çözünürlüklü bir monitör tercih etmeniz daha uygun bir seçim olur. Böylelikle hem daha keskin görüntü hem de masaüstünüzde daha fazla alan elde edersiniz.


Son olarak, piyasadaki çoğu monitör HD TV’ler gibi 16:9 ekran formatında olsa da, farklı formatlarda monitörler de mevcuttur. Mesela bazı monitörler 1920x1200 çözünürlüğüne sahiptir. 1080p netliğinin yanı sıra, dikey 120 piksellik ekstra alan sağlar. Webde gezinme ve ofis işlemleri için gayet kullanışlıdır. Fakat film izlerken, siyah barlar olur. Bu gibi sorunların önüne geçmek için üreticiler daha büyük ekran boyutlarına sahip monitörler ve piksel değeri daha yüksek monitörler piyasaya sürüyor. Örnek olarak sizlere GamePower markasının WQ35 modelini gösterebiliriz 35 inç devasa bir boyuta sahip olan WQ35 modeli 3440 x 1440 WQHD çözünürlüğü ile birlikte kullanıcılara inanılmaz deneyimler sunuyor.

İlginizi Çekebilir: 35 İnç Monitörler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Panel Tipi

Sırada nasıl bir panele ihtiyacınız olduğunu belirlemek var. Çok fazla seçenek yok ama her panelin, birbirine üstün olduğu özellikler var.

TN Panel: En ucuz ve yaygın paneldir. Yüksek tepki süreleri ve ekran yenileme hızlarıyla oyuncular için idealdir. Ama tasarım işleriyle ilgilenenler için iyi bir seçim olmaz. Renkler bakış açınıza göre farklılıklar göstermektedir.

VA Panel: Pek yaygın olmayan bu panel, daha doğru renkler sunar hatta siyahın en iyi olduğu panel bu panel türüdür. Ama yine bakış açınıza göre renklerde farklılıklar olabilir.

IPS Panel: Pahalı bir panel türü. En iyi renkleri bütün açılardan görebilirsiniz. Grafik tasarımcılar için en uygun seçimdir. TN Panellere göre daha düşük, tepki süresi ve ekran yenileme hızlarına sahiptir. Bu panelin oyun için uygun olanı ise PLS Paneller. Hem IPS hem de TN panel özelliklerini taşıdığı için çok daha pahalıdır.


Ekran Yenileme Hızı

Oyun oynuyorsanız, ekran yenileme hızını göz ardı edemezsiniz. Çoğu monitör, 165Hz ile geliyor. Oyun oynarken saniyede 165 kare görürsünüz. 240 Hz monitör ise saniyede 240 kare görmenizi sağlar. Bu durumda ekran yenileme hızı yüksek olan monitör modellerinde oyun oynamak daha avantajlıdır. Oyunlarda sizi bir adım daha öne atabilir. Özellikle oyun oynamayı seven kullanıcılar yüksek ekran yenileme hızına sahip monitörler seçmesi gerekir çünkü ekran yenileme hızı direk FPS ile bağlantılıdır.


Yansıma Önleyici Koruyucu

Bir çok monitörde bu koruyucudan bulunur. Arkanızdan gelen ışığın yansıma yapmasını engeller. Çok aydınlık bir odada oturuyorsanız veya arkanızda bir pencere varsa, bu koruyucu hayat kurtarır. Ama görüntü kalitesini bozar. Odanız loş ise, koruyucusuz ekran kullanarak, daha net ve canlı görüntüler elde edebilirsiniz.

Stand Seçenekleri

Her monitörün az da olsa farklı standları vardır. Bazıları hareket etmezken bazıları da çok rahat bir kullanım sunar. Sağa sola döndürülebilenler olduğu gibi sadece aşağı yukarı ayarlanabilen standlar en yaygınlarıdır. En önemli ipuçlarından biri olmasa da monitör kullanımınızı daha kolay bir hale dönüştürebilir.

Curved / Flat Panel

Monitör satın alma aşamasında değerlendirmeniz gereken noktalardan birisi de panel yapısıdır. Düz monitör ekranları, tüplü monitörlerin ardından piyasaya çıkmış olan ve uzun yıllardır milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen modellerdir. Curved (kavisli) paneller ise 2010’lu yıllarda piyasaya sürülmüş olan ve özellikle oyun dünyasında büyük ilgi gören panel türüdür. Curved monitörlerde, üç boyutlu derinlik algısı sunulması ve daha geniş bir görüş alanına ulaşılması gibi ek faydalar bulunmaktadır.


İlginizi Yazı: Curved Monitörler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bağlantı Tipleri

Bağlantı seçimi çok kolay. Almak istediğiniz monitörün, kullanmak istediğiniz bağlantı tipine sahip olup olmadığını kontrol edin. DisplayPort ve HDMI bağlantı tiplerinin olmasına özen gösterin.


Diğer Özellikler

Yukarıda saydıklarımız en önemli noktalardı ama bunun yanında ekstra özelliklere de göz atmanızda yarar var. Dahili speaker’lı, USB girişli bir monitör isteyebilirsiniz. Monitör alırken kullanıcı yorumlarını mutlaka okuyun. Parlaklık ve kontrast oranlarına da şöyle bir göz atın. Ne olur ne olmaz.

GamePower WQ35 35' İnç 180Hz Curved Monitör Modelini inceleyin.


Yorum yap

*