Sosyal Media
sengul

Galaxy Note 8 İncelemesi!

Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy Note 8, ülkemizde satışa sunuldu! Samsung, bu yıl çıkardığı amiral gemisi modellerinin tasarımında adeta devrim yaptı. Peki, Galaxy Note 8 kullanıcılarına neler sunuyor? Buyurun birlikte inceleyelim.

1- Tasarım

Samsung, bu yıl çıkarmış olduğu amiral gemisi modellerinde adeta devrim yaptı. Galaxy Note 8’de muhteşem bir tasarım ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Tasarımın oldukça güzel olduğunu söyleyebiliriz.

Çerçevesiz ekran olması ve fiziksel home tuşunun kaldırılması oldukça başarılı bir tercih olmuş. Galaxy Note 8, 6.3 inç ekrana sahip olmasına rağmen sadece 195 gram. Ekran kasa oranı %83,2. Bu çok büyük bir oran. Yani telefonun tamamı neredeyse ekran demek.


Parmak izi okuyucusu çok iyi bir şekilde çalışıyor. Ayrıca istediğiniz parmağınızı da tanımlayabiliyorsunuz. Beş parmağınızdan herhangi birini okuyucuya tanıtabiliyorsunuz. Bu da çok güzel bir özellik olmuş. Ancak okuyucunun arka kameranın yanına konumlandırılmış olması parmağınızın yanlışlıkla kamera lensine çarpmasına neden oluyor. Böyle olunca da kamera lensini sürekli temizlemek zorunda kalıyorsunuz.


Bixby tuşu kullanıcıların en çok şikâyet ettiği nokta. Parmaklarının yanlışlıkla Bixby tuşuna çarptığını ve gereksiz yere Bixby’nin açıldığını söyleyen kullanıcı sayası oldukça yüksek. Aslında bu durum biraz da telefonun boyutundan kaynaklanıyor.  Galaxy Note 8’in boyutu biraz büyük olduğu için ortada bulunan Bixby tuşuna yanlışlıkla parmaklar çarpabiliyor ve Biixby istemeden de olsa açılabiliyor. Fakat Bixby’nin gereksiz yere açılmasını istemiyorsanız bu tuşa farklı komutlar atayabilirsiniz.


Tasarım olarak eleştirdiğimiz noktalar var çünkü bunlar telefonun günlük kullanımını etkileyen nedenler. Ancak bunların dışında Galaxy Note 8 tasarım olarak şuan ki en iyi telefonlardan birisi diyebiliriz.

2- Ekran

Galaxy Note 8’in ekranı en beğenilen özelliklerinin başında geliyor. 2.960 x 1440 piksel çözünürlüklü 6,3 inç Super AMOLED QHD+ ekrana sahip. Telefonu bu özellikte kullanmak istiyorsanız, ayarlardan telefonu en yüksek çözünürlük ayarına getirmeniz gerekiyor. Çünkü telefonun kurulumunu yaptıktan sonra otomatik olarak yüksek çözünürlükte ayarlanmıyor.


Ayrıca ekran HDR10 özelliğini de destekliyor. Böylece mükemmel kalitede görüntü izleyebiliyorsunuz. Yani HDR özelliği görüntülerde oluşan karanlık noktaları ortadan kaldırıyor.

3- Donanım

Galaxy Note 8, Sekiz çekirdek (4x2.3 GHz & 4x1.7 GHz) Exynos 8895 gibi muhteşem bir işlemciye sahip. Ayrıca 6 GB RAM ve 64 GB depolama alanı bulunuyor. SD kart özelliği sayesinde de depolama alanını artırabiliyorsunuz.


Galaxy Note 8’in muhteşem donanımları sayesinde birden çok uygulamayı aynı anda çalışırabiliyorsunuz ve performansında bir kayıp yaşamıyorsunuz. Galaxy Note 8’in performansını eleştirecek pek bir nokta bulamadık.

4- Kalem

Galaxy Note 8’de kaleme yeni özellikler eklendi. Kalem ile GIF yapabiliyorsunuz, animasyonlu mesajlar atabiliyorsunuz ve yazdığınız mesajlara efektler ekleyebiliyorsunuz. Bunlar sosyal medyayı aktif şekilde kullananlar için çok güzel özellikler. Bunları sosyal medyada kolay bir şekilde de paylaşabiliyorsunuz.


Bir diğer önemli özelliği de; kalem ile not alırken, elinizi ekrana koyduğunuzda elinizi okumuyor olması. Böylece yanlışlıkla farklı uygulamaların açılmasının da önüne geçilmiş oluyor. Bu özellik kalemin kullanışlı olma yönünü bir adım daha ileriye götürüyor.

Ayrıca ekran kapalıyken bile kalem çıkarıp ekranın üzerine not alabiliyorsunuz. Bu da çok güzel bir özellik olmuş.


5- Kamera

Galaxy Note 8, Samsung’un ilk çift kameraya sahip telefonu oldu. Çift kamera özelliği sayesinde geniş açılı fotoğraf çekebiliyorsunuz. Çift kamera özelliğini seçtiğinizde, telefon; aynı anda hem tek kamerayla normal fotoğraf çekiyor hem de çift kamera ile geniş açılı fotoğraf çekiyor.


Videoları da 4K kalitesinde çekebiliyor. İlk kamera 26mm ikinci kamera ise 52mm açıklığa sahip. Bu da 2x optik zoom özelliği demek oluyor. Ayrıca video kayıtlarında muhteşem kalitede de ses kaydı yapıyor.

1.7 diyafram açıklığı sayesinde ise muhteşem bir performans sergiliyor ve çok kaliteli fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Ön kamera ise, 8 MP ve 1.7 diyafram açıklığına sahip. Bu da çok güzel fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Ayrıca ön kamera ile panorama selfie de çekebiliyorsunuz.


6- Batarya

Galaxy Note 8’de 3.300 mAh gücünde batarya bulunuyor. Galaxy S8 Plus’ta 3.500 mAh batarya bulunurken, Galaxy Note 8’de daha düşük batarya kullanılması oldukça eleştirildi. Samsung, bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Galaxy Note 8’de kalemin bulunması ve güvenlik nedeni ile böyle bir tercih yapıldığını dile getirdi. Batarya yuvasında sıkışmadan rahat edebileceği şekilde konumlandırıldı. Yani Galaxy Note 7’de yaşanılan facianın tekrar yaşanmaması için batarya S8’e göre biraz daha küçültüldü.


3.300 mAh gücündeki batarya küçük ve güçsüz bir batarya değil ancak rakipleri ile kıyaslandığında biraz geride kalabiliyor.

Hızlı şarj özelliği sayesinde yarım saatlik şarja takınca telefonun bataryasının yarsından fazlası dolmuş oluyor. Bu da kullanıcıların yarı yolda kalmamasını sağlıyor.

Kablosuz şarj özelliğinin de olduğunu söylemeden geçmeyelim. Ancak bu özellik henüz çok yaygın bir şekilde kullanılmıyor.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse yukarıda bahsettiğimiz kusurları dışında Galaxy Note 8, tüm özellikleri ile muhteşem bir telefon olmuş.Yorum yap

*