Sosyal Media
sefa

Gamepad mi? Klavye mi?

Oyun sektörü her geçen gün daha da büyüyor. Özellikle oyuncuların kullandığı ekipmanlar, oyun sistemlerinden çok daha ileride. Oyuncuların oyun oynarken daha rahat etmeleri ve daha iyi performans göstermeleri, firmalar tarafından gerçekten çok dikkat edilen bir detay haline geldi. Bir oyuncunun en iyi performans ile oyun oynayabilmesi için çok iyi ekipmanlara sahip olması gerekiyor. Bu aşamada ekipman tercihi yaparken oyuncunun geçmişinin gözden geçirilmesi gerekiyor.

Örneğin; klavye ile oyun oynamaya başlayan ve kendini o yönde geliştiren bir oyuncu, klavye ile devam etmelidir. Çünkü; bir ekipman değiştirildiğinde oyuncunun da düzeni değiştirilmiş oluyor. Bir ekipmana alışan bir oyuncu farklı bir ekipmana geçtiğinde inanılmaz şekilde zorlanabilir. Ekipmana alışma sürecinde performansını kaybedebilir ve bu gerçekten hiçbir oyuncunun istemediği bir olaydır.

Bir Oyuncu FPS Oyunlarında Oyun Klavyesini Tercih Etmeli!

Hem klavyenin hem de Gamepad’in kendine has avantajları ve dezavantajları vardır. Gamepad’lerin bir bütün haline tüm el içerisinde olması karşı oyuncuya cevap verme konusunda en avantajlı olan ekipman türüdür. Klavyeye alışan bir oyuncu belki bunu anlamayabilir. Ancak, Gamepad ile oyun oynayan biri bunun ne olduğunu çok iyi anlayacaktır. Eksi yönüne gelecek olursak, Gaming Mouse’larda ki gibi ani cevaplar veremeyebilir. Özellikle FPS oyunlarında ani dönüşlerin ve ani reflekslerin çok önemli olduğunu göz önünde bulundurursak, FPS oyunlarında klavye kesinlikle daha iyidir. Ancak, simülasyon veya strateji oyunlarında ya da ani refleks gerektirmeyen oyunlarda Gamepad bir adım önde olabilir.

Gamepad mi Klavye mi

Bahsettiğim detaylar teoriye dayalı detaylardır. Bu işin asıl cevabı oyuncunun kendisinde gizlidir. Bir ekipmanın o kişi için iyi olup olmadığını, ancak o kişi bilebilir. Bunu keşfetmek için geçmişte en çok ne kullandığını ve hangisinde daha iyi olduğunu düşünmesi yeterlidir. İki ekipmanında oynanabilirlik konusunda iyi olduğunu söyleyebilirim. Ancak, oyun oynama keyfine ve tarzına göre hangisinin daha iyi olduğu değişebilen bir durum. Bu aşamada oynayacağınız oyunları, hangi ekipmanda daha iyi olduğunuzu ve ne istediğinizi düşünürseniz; sizin için hangi ekipmanın daha iyi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak iki ekipmanda kendi alanlarında iyilerdir. Bir oyuncu ekipman seçerken oyun oynama tarzına ve oynadığı oyunlara göre tercih yaparsa oynama performansı da aynı orantıda artacaktır. CS GO ve PUBG gibi ani refleks gerektiren FPS oyunlarında gaming klavyeler kesinlikle en iyi tercihiniz olacaktır.


Yorum yap

*