Sosyal Media
sefa

Gece Daha Güzel Fotoğraf Çekmenize Yardımcı Olacak İpuçları

Geceleri fotoğraf çekmek hiç kuşkusuz gündüz çekim yapmaktan çok daha zor. Bunu bilen profesyonel fotoğrafçı Pierre Lambert, gece çok daha güzel fotoğraflar çekebilmeniz için birkaç ipucunu bizlerle paylaştı.

1- Şehirden Uzaklaşın

Şehrin içinde oldukça fazla ışık kirliliği vardır. Şehirden uzaklaştıkça ışık kirliliğinden de uzaklaşmış olursunuz. Böylece daha güzel kareler yakalayabilir yıldızları daha net görebilirsiniz.


2- Fotoğrafınızı En Yüksek ISO ve En Düşük Diyafram İle Çekin

İlk deneme çekiminizi yapın. Oluşturduğunuz kompozisyonu en doğru bir şekilde alın. ISO3200, F/2.8 (veya minimum değer) ile deneme çekiminizi yapın.


3- Sonsuzluğa Odaklanın

Objektifinizi sonsuzluğa odaklayın. Bunun için objektifinizi manuel olarak sonsuzluk işareti seviyesine gelene kadar döndürün (bir milimetre veya iki kez geri dönerek sonsuza odaklanın).


4- Fotoğrafınızın Bir Konusu Olsun

Güzel bir konu iyi bir hikaye anlatmanıza yardımcı olacaktır.


5- Çekim Süresini En İyi Şekilde Ayarlayın

Süreyi iyi ayarlayamazsanız yıldızları bulanık bir şekilde çekersiniz. Bu nedenle pozlama süresi son derece önemlidir.


6- Ekran Parlaklığını Azaltın

Fotoğraf çekemden önce ekran parlaklığını azaltın. Ekran parlaklığı yüksek olursa çekeceğiniz kara sizi yanıltabilir. Normalde karanlık olan fotoğraf ekranınızda daha parlak ve ışıklı görünebilir. Daha iyi sonuçlar almak için ekran parlaklığını azaltın.

7- Fotoğraflarınızı Düzenleyin

Fotoğrafları düzenlemek oldukça önemlidir. Yıldızları tüm parlaklığı ile ortaya çıkarmak istiyorsanız bu aşama sizin için çok önemlidir. Vurgu, netlik ve yerel ayarları kullanarak fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz.

 

 Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Lawyer, Laloup 20/06/2019 19:22

    Please take down those images immediately or add credit to original owner Pierre T. Lambert