Sosyal Media
sefa

Google Workspace ile Office Dosyalarını Artık Çevrimdışı Düzenleyebilirsiniz

Google Workspace alanın iyileştirmeler yapılmaya devam ediyor. Her geçen gün iyileştirmeye devam eden Google şirketi, kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatmaya devam ediyor. Gelen son bilgiye göre Google şirketi, Google Workspace’te çevrimdışı olarak Microsoft Office dosyalarını çevrimdışı olarak düzenlemeye izin verecek. Microsoft ve Google şirketleri arasında rekabet yeni bir hal aldı. Her iki tarafta da şirketlerin kendi ofis platformları ilgi çekmeye çalışıyor. Microsoft Office, Google Workspace’ten daha eski bir platform olsa bile Google şirketi eski rakibini sollamakta kararlı. Bu nedenle Google şirketi Workspace platformuna çevrimdışı çalışabilme olanağı getirdi.

Google şirketinin yaptığı bir açıklamaya göre kullanıcılar Microsoft Office dosyalarını herhangi bir internet bağlantısı olmadan Google Workspace içerisinde düzenleyebilecek. Cihazın çevrimdışı moda geçtiği anda dosyalar, e-tablolar ve slaytlar kullanılarak Office dosyalarını düzenleyebileceksiniz. Hatta yorum yapabilir ve ortak çalışma bile yapabilirsiniz. Google şirketi, çevrimdışı modda iken dosyalarda yapılan herhangi bir değişikliği, tekrar bağlantı geldiğinde optimize ederek değişikliği kaydediyor.

Google Workspace’te Çevrimdışı iken Microsoft Office Dosyalarını Düzenleyebilirsiniz

Şirket ilk olarak 2019 yılında Google Dökümanlar ve diğer platformlarda Microsoft Office dosyaları ile çalışmak için yeni bir özellik duyurmuştu. Son aylarda şirket, Workspace ailesine birçok yeni özellik getirmek için çalışmalara başladı. Aslında burada ki amaç Microsoft Office’ten uzaklaşmak oldu. Kullanıcıları daha iyi ve daha yeni Office dosyalarına yönlendirerek, şirketin kendi hizmetlerini kullanmayı teşvik etmek. Amaç sadece buydu.

Google Workspace ile Office Dosyalarını Artık Çevrimdışı Düzenleyebilirsiniz

Her iki platformda bakıldığında, her birinin avantajları farklıdır. Microsoft Office, Windows ve diğer Office Suite uygulamaları ile benzersiz deneyim yaşayabilirsiniz. Bir diğer tarafta Google şirketi, gerçek zamanlı işbirliği ve hibrit çalışma deneyimi için yeni özellikler getirdi. Google, bu konuda çok ciddi çalışmalar yapsa bile Microsoft Office’in halen Pazar lideri konumunda olduğu TechRadar tarafından kanıtlanıyor. Verilere göre şirketlerin %58’i Microsoft 365’i seçiyor. Ancak, sadece %15’lik bir kısım Google Workspace’i seçiyor. Son olarak Google’ın Drive hizmeti 2022 yılının ilk çeyreğinde 5 milyar dolar gelir elde etti. Microsoft ise aynı dönemde 15 milyar dolar elde etti.


Yorum yap

*