Sosyal Media
sengul

Güç Düğmesi Çalışmayan iPhone Nasıl Kapatılır veya Kilitlenir?

Tüm cihazların ve cihaz parçalarının bir mekanik ömrü vardır. iPhone’un da kullanmadan kaynaklı bazı parçaları zarar görebilir ve hatta zamanla kullanılamaz hale gelebilir. Bu parçalardan biri de güç düğmesidir. Güç düğmesi zamanla hasar alabilir veya herhangi bir nedenle kırılabilir. Bazen de yazılımsal bir sorundan dolayı güç düğmesi devre dışı kalabilir. Bu durumda cihazınızı istediğiniz zaman kapatamayabilir ve istediğiniz zaman kilitleyemeyebilirsiniz. Siz de böyle bir durum ile karşılaştıysanız artık endişelenmenize gerek yok. Çünkü geçici de olsa bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Şimdi sizler ile bu sorunun nasıl çözüme kavuşturulacağını paylaşıyoruz.

Assistive Touch

Assistive Touch, iOS’ta iPhone’unuzun ekranında sanal bir tuş olarak görev yapar. Assistive Touch ile home tuşunun görevini yapabilir, iPhone’unuzu klitleyebilir, telefonunuzun ekran görüntüsünü alabilir ve daha bir çok işlevi yerine getirebilirsiniz. Hatta telefonunuzun güç düğmesi çalışmıyor ise sanal bir güç düğmesi oluşturmak için Assistive Touch’tan faydalanabilirsiniz.

Assistive Touch Nasıl Etkinleştirilir?

          1— iPhone’unuzun Ayarlar bölümünü açın.

          2— Sırası ile Genel>>Erişilebilirlik bölümüne gidin.

          3— Son olarak Assistive Touch’u etkinleştirmek için üzerine dokunun.


Artık iPhoen’unuzun ekranında sanal bir tuş olan Assistive Touch’u görebilirsiniz. Assistive Touch’u telefonunuzun ekranında istediğiniz herhangi bir yerde konumlandırabilirsiniz. Bunun için sanal tuşu tutup sürüklemeniz yeterli.


Assistive Touch İle iPhone’u Kilitleme ve Kapatma

          1 iPhone’unuzdan sırası ile Ayarlar>>Genel bölümüne gidip Assitive Touch’u açın.

          2— “En Üst Menüyü Özelleştir” düğmesine dokunun.

          3— Karşınıza gelen Assistive Touch menüsü gelecektir. Buradan yeni seçenekler ekleyebilirsiniz.

          4— (+) simgesine dokunarak eklemek istediğiniz tuşu (Ekranı Kilitle) belirleyin. Belirledikten sonra sağ üstte bitti butonuna basıp işlemi sonlandırın.


          5— Ardından Assistive Touch’u açmak için dokunun.

          6— Karşınıza gelen Ekranı kilitle tuşuna bir kez dokunursanız iPhone’unuzun ekranını kilitlemiş olursunuz. Eğer bu tuşa uzun basarsanız iPhone’u kapatmak için ekran gelecektir karşınıza. Buradan da telefonunuzu sanal güç düğmesini kaydırarak kapatabilirsiniz.


iPhone’u Açma

Güç düğmesi çalışmadan iPhone’u nasıl kapatabileceğinizi ve nasıl kilitleyebileceğiniz artık öğrendiniz. Şimdi ise güç düğmesi çalışmadan kapalı iPhone’u nasıl açacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Kapalı iPhone’u açmak daha kolay ve daha basit. iPhone’u açmak için yalnızca telefonunuzu şarja takmanız yeterli. Telefonunuzun şarjı varsa birkaç saniye sonra açılacaktır.Yorum yap

*

Yorumlar

 1. Erdogan tahmas 23/05/2018 11:30

  Ekran düğmesi bozuldu touch u kulanıyorum bu kezde ekran dondu ses düğmeleri ve sag taraftaki düğme calışıyor baska işlem yapamıyorum

 2. Sema yıldırım 11/09/2018 13:55

  Benim ki de aynı şekilde nasıl dğzeltebilirim

 3. sdkcyuoıuadjzx 21/06/2019 17:19

  s döcjgbwdsjzchx olmuyo

 4. Özgür 28/05/2020 15:12

  iPhone 6 sensör bozuk güç tuşuna basınca çağrı bitiriyor. Sadece ekranın kapanmasını istiyorum bunun bir ayarlaması var mı ?

 5. Efe Öztürk 07/06/2020 17:24

  Iphone 5 açma kapaması bozuldu 70 tl istediler bugün denedim şuan çok iyi ekranı kapatmak için iyi yöntem çok tşk home tuşum çalışıyor Zaten çok eski tlfn tamire deymez

 6. Betül yeşilbaş 05/03/2021 07:13

  Çok yardımcı oldun