Sosyal Media
yunus

Huawei'den Yeni Hızlı Şarj Teknolojisi

OnePlus markasının en az ismi kadar ünlü ve firmayla özdeşleşen hızlı şarj teknolojisi “Dash Charging” hemen hemen her teknoloji severin aşina olduğu bir terim.

Teknik olarak konuşmak gerekirse 3,700mAh kapasitesinde bir bataryaya 5V/4A desteği sağlayan teknoloji bu sayede cihazlara tam 20 Watt gibi bir enerji sağlayabiliyor. Her ne kadar çok başarılı gibi görünse de Oppo tarafından gelen ve tam 50 Watt gücünde aktarım yapabilen VOOC hızlı şarj teknolojisine karşı bir hayli geride kalmış oldu. Benzer bir yenilik de Huawei tarafından Mate 20 Pro ile birlikte tanıtılan ve 40 Watt güç desteğine sahip SuperCharge 2.0 adı altında geldi.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken orta segment telefonlarını da düşünen Huawei yeni şarj teknolojisi olan SuperCharge2.0’ı bu cihazlara uyarlama yoluna gidiyor. Bu teknolojilerin maliyetinin oldukça yüksek olduğu ve sadece amiral gemisi modellerinde kullanıldığı bir gerçek. İşte Huawei tam da bu sebeple küçük bir uyarlama yaparak SuperCharge2.0 teknolojisinin 40 Wattlık gücünü yarı yarıya düşürüp orta segment modellerine uygun bir hale getirmeye hazırlanıyor. Ortalama olarak 20 Watt gücünde bir desteğe sahip olacak yeni hızlı şarj teknolojisi neredeyse OnePlus 6T’de bulunan Dash Charging ile aynı güçte olacak.

Chargelab sitesinde ortaya çıkan rapora göre Huawei yeni hızlı şarj standartı ile 10V/2A kapasitesinde bir güç kaynağı sağlayabilecek. Yeni güç kaynaklarının ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda henüz net bir tarih belirtilmese de ürünlerin 2019 yılı içerisinde kullanıcı ile buluşması bekleniyor.

Huawei’in alt markası olan Honor’ın yeniliklerden ne derece etkileneceği konusunda henüz net bir açıklama yok. Yeni hızlı şarj teknolojisi büyük bir ihtimalle Huawei P30 ve P30 Pro modellerinin lansman etkinliğinde tanıtılarak cihazlar ile beraber verilmeye başlanacak.

Şimdilik hızlı şarj konusunda liderlik Oppo’nun elinde. SuperVOOC teknolojisine sahip Oppo R17 Pro’un üzerinde bulunan 1850mAh kapasitesindeki iki batarya sadece 10 dakikada %40’lık bir şarj seviyesine ulaşabiliyor.Yorum yap

*