Sosyal Media
yunus

iCloud Hesabınızın Güvenliğini Nasıl Artırabilirsiniz!

Bir hacker grubunun 200 milyondan fazla iCloud hesabına ait bilgileri ele geçirdiğine dair iddiaları duymuşmuydunuz? Hacker grubu, talep ettikleri fidyenin ödenmemesi durumunda ellerindeki iCloud hesaplarını silmekle tehdit etmişti. Bu iddiaların ne kadar doğru olduğu hala tartışılırken, Apple açıklama yaparak ortaya atılan bu yöndeki iddiaları yalanladı. Tüm bu olan bitenler karşısında ekstradan bazı tedbir almakta fayda var. Aslında hesabınızın güvenliğine göz atmanız için ve bazı değişiklikler yapmanız için iyi bir gerekçe olabilir.

Şifrenizin Zorluk Derecesini Kontrol Edin

Şifrenizi değiştirmeyi değerlendirin.  Temel mantık olarak; sizin için hatırlaması kolay, başkalarının tahmin etmesi zor olan bir şifre seçiniz. Tahmin edilmesi kolay şifrelerden uzak durun. Örneğin doğum tarihiniz, çocuğunuzun adı, sevgilinizin adı vb şifreleri kullanmayınız. Şifreniz için sadece küçük harf kullanırsanız bilgilerinizi riske atmış olursunuz. Daha uzun ve karmaşık şifreler başkaları tarafından tahmin edilmesi zor olacaktır. Kısa bir cümle ya da özlü sözü kendinize şifre olarak seçebilirsiniz. Elbette ki kimi harfleri rakama dönüştürerek (örneğin ı,i harflerinin yerine 1, o harfi yerine 0 ya da g harfinin yerine 6,9 gibi rakamlar), buna ilaveten büyük harfler ve semboller kullanarak tahmini gayet zor şifreler edinebilirsiniz.


Dashlaneya” da “1Password” gibi şifre yönetme programları da kullanarak güçlü şifreler oluşturabilirsiniz. Bu tarz programlar size şifrelerinizi bir yerde depolamanıza da olanak sağlar. Bütün şifrelerinizi bir serviste toplamanız elbette riski de beraberinde getiriyor. Şifre yönetme programları, daha güçlü şifreler oluşturarak bilgilerinizi korumanıza imkan verir. Aynı şifreyi şahsınıza ait birçok hesapta kullanmanız büyük güvenlik riski içermektedir. Giriş bilgilerinizin olduğu bir sitenin güvenlik açığı, geri kalan bütün hesaplarınıza ait bilgileri risk altına sokar.

İki Aşamalı Doğrulamayı Kullanın

Hesaplarınızdan art niyetli kişileri uzak tutmanın en kolay yolu güvenliğinize ekstra bir katman katmak olan iki aşamalı doğrulamadır. Apple, iOS 9 ve El Capitan sürümleriyle iki aşamalı doğrulamayı getirdi. İki aşamalı doğrulama yönteminde, tanımladığınız cep telefonunuza dört rakamdan oluşan bir kod ve kurtarma anahtarı gönderilir. Cep telefonunuza gönderilen bu kurtarma anahtarını hesabınıza erişim sıkıntısı yaşama ihtimaline karşı güvenli olabilecek bir kenara not etmeniz gerekir. iOS 9 sürümü ya da daha güncel olanları, OS X El Capitan işletim sistemi ya da daha güncel sürümlerinin çalışabileceği iOS cihazlarında iki aşamalı doğrulamayı kullanmanız tavsiye edilir.

İki aşamalı doğrulamanın nasıl çalıştığını kısaca anlatalım: İki aşamalı doğrulamayı aktif ettikten sonra yeni bir cihazdaki hesabınıza ilk giriş için bir kodunuzun olması gerekiyor.  Yeni tarayıcılarda kodun ilk girişten sonra sorulmamasını tercih edebilirsiniz. Eğer cihazınızı paylaşıyorsanız ya da ortak bir bilgisayar kullanıyorsanız bunun önerilmedğini hatırlatmak isteriz.

iOS 9 ya da daha güncel sürüm yüklü iPhone ya da iPad’inizde iki aşamalı doğrulamayı aktif etmek için; Ayarlar>iCloud kısmına ulaştıktan sonra ekranın üstünde bulunan Apple Kimliği’ni seçin. Burada Şifre ve Güvenlik’i seçin. İki aşamalı doğrulamaya dokunarak aktif duruma getirin. Şifre oluşturmanız için uyarı ekranı sizi karşılayacak.

El Capitan ya da daha güncel bir sürüm yüklü Mac bilgisayarınızda iki aşamalı doğrulamayı aktif etmek için; Apple menü>Sistem tercihleri>iCloud>Hesap bilgileri kısmına gidin. Güvenlik’e tıklayarak iki aşamalı doğrulamayı etkinleştiriniz.Yorum yap

*