Sosyal Media
yunus

Intel’in Yeni Nesil “LGA-18xx” Soketleri Ortaya Çıktı

Intel, yeni nesil işlemcilerini piyasaya çıkarmak için çalışmalarını tüm hızıyla devan ettiriyor. Tabi yeni nesil işlemciler için özel olarak tasarlanacak olan soketlerin çalışmaları da büyük bir gizlilik içerinde yapılıyor. Ancak ne kadar çalışmalar ne kadar gizlilik içerinde yürütülse de Intel’in yeni nesil soketleri ile ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Son gelen sızıntılarda ise Intel’in piyasaya çıkarmaya hazırlandığı yeni nesil soketlerin resimleri yer alıyor.

Paylaşılan görselden de anlaşılacağı üzere yeni nesil soketler LGA-17xx serisi ve LGA-18xx serisindeki işlemcileri destekleyecek. Yani yeni nesil 18xx serisi işlemciler de aynı 17xx serisinde olduğu gibi dikdörtgen yapıda olacak. Ayrıca önceden bilgilerde 18xx serisi soketlerin hem 12. nesil “Alder Lake” hem de AMD’nin “Raptor Lake” işlemcilerle uyumlu olacağına yer verilmişti.


Ortaya çıkan bilgiler, bundan sonra yeni nesil “Meteor Lake” CPU’lar için kalabileceğini ve LGA-1200’e göre 500-pin’lik önemli artışın yaşanabileceğini gösteriyor. Meteor Lake işlemcilerde ekstra pinler, işlemcilere performans artışı da sağlayacak.

Intel’in yeni nesil soketlerinin ne zaman piyasaya çıkacağı henüz bilinmiyor. Muhtemel tarih ise 2022 sonları veya 2023’in başları.

 Yorum yap

*