Sosyal Media
yunus

İnternette İz Bırakmadan Gezinmek Mümkün Mü?

İnternet artık hayatımızın her noktasında ve olmasa olmazlarımız arasına çoktan girmiş durumda. Sizlerin de bildiği gibi internette tıkladığımız her sayfada bir iz bırakıyoruz. İnternet sayfalarında gezinirken bıraktığımız bu izleri internet firmaları bir araya getirip reklam firmalarına satarak bu yolla büyük paralar kazanıyorlar.  Peki, vaktimizin birçoğunu geçirdiğimiz internette gezinirken bıraktığımız izleri tamamen yok etmek veya gezinirken iz bırakmamak mümkün mü?

Bu sorunun cevabına tamamen evet demek yanlış olur. Ancak internette saklanmanın ve izimizi kısmen de olsa kaybettirmenin birkaç yolu mevcut.

1- Gizli Mod


Şu andaki kullanılan internet tarayıcılarının hepsinde bir gizli mod mevcut. Gizli modu kullanarak internette yaptığınız gezintiler ve aramlar bilgisayarınızın geçmişinde kaydedilmez. Ancak Google oturumunuz açık olarak yapacağınız gezintiler ve aramalar Google hesabınızda saklanıyor olabilir.

Gizli mod açıkken ziyaret ettiğiniz web siteleri gizli modu kapatıp tekrar girdiğinizde önceki ziyaretlerinizi anımsamıyor.

Ancak gizli mod genellikle internet gezintilerinizi üçüncü kişilerden saklamak için uygun bir yöntem.

2- VPN


İnternette izinizi kaybettirmek, saklanmak ve kim olduğunuzu belli etmeden dolaşmak istiyorsanız bunun en iyi yolu bir VPN kullanmak. Ancak şunu hemen belirtelim ki bütün VPN’ler aynı ölçüde güvenilir değil. Bilindik bir VPN firmasının bu hizmeti alın. Özellikle ücretli bir VPN hizmeti satın alın.

Güvenilir ve iyi bir VPN kullanıp bir de tarayıcınızın gizli modunu açtığınızda internette birçok yerde kimliğinizi saklayıp izinizi kaybettirebilirsiniz.

Google oturumunuzu açtığınız takdirde gezindiğiniz sayfaları Google hesabınız kaydediyor olabilir. Bunu da hatırınızdan çıkarmayın.Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Süleyman ersin 11/02/2021 15:24

    Aşk elmayı yemekle başlar, ayvayı yemekle biter.