Sosyal Media
sefa

iOS 11 İle iPad’e Gelen Beş Büyük Değişiklik!

iPad’inizin baştan aşağı değişmesine hazır mısınız? iOS 11 ile gelen yeni özellikler sayesinde iPad’iniz adeta yeniden doğacak. Apple, iOS 11 ile çoklu işlem yeteneğini merkeze koyarak iPad’i daha güçlü ve daha ensek bir cihaz haline getirdi. İşte 12 Eylül’de çıkacak olan iOS 11 ile iPad’inize gelecek olan beş yeni özellik.

1- Yeniden Tasarlanan Dock

iOS 11’i yüklediğinizde ilk fark edeceğiniz yeni özeliklerden biri yenilenen tasarımı ile Dock. Yeniden tasarlanan Dock ile elinizin altında hemen ulaşmak istediğiniz uygulamalar bir araya geliyor. Yenilenen Dock sayesinde, 15 uygulama ikonu burada yer alabiliyor. Ayrıca bu uygulamalara ulaşmak için ana ekrana geri denemenize de gerek yok. Öte yandan aşağıda yer alan resmi incelediğinizde de dockun en sağ tarafında yer alan ve küçük bir ayraç ile ayrılmış son üç uygulama göreceksiniz. Bunlar Siri’nin tavsiye ettiği ve sizin de son zamanlarda kullandığınız veya halihazırda açık olan uyguları gösteriyor.


2- Uygulama Değiştirici ve Kontrol Paneli

Uygulama değiştirici ve kontrol panelinde yapılan değişiklikler iOS 11 ile iPad’e gelen en dikkat çekici özellikler arasında yer alıyor.

Uygulama değiştirici sayesinde, iPad ekranınızın sol kısmında en son kullandığınız uygulamalarınızın küçük resmini görürsünüz. Bu uygulamaları tekrar açmak için uygulamanın üzerine dokunmanız, kapatmak için ise yukarı doğru hızlıca kaydırmanız yeterli oluyor. Ekranın sağ kısmında ise kontrol paneli yer alıyor.


3- Sürükle Bırak Çoklu İşlem

iOS 11 ile gelen sürükle bırak özelliği ile iPad’iniz adeta dokunmatik bir Macbook’a dönüşüyor.

Dock’tan bir uygulamayı tutup sürükleyip başka bir uygulamanın üstüne bıraktığınızda uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Yani görüntü içinde görüntü(PİP) oluşmuş oluyor. Bu özellik sayesinde artık dosyaları bir uygulamaya sürükleyip bırakmak çok kolay hale geliyor.


4- Dosya Yöneticisi

iOS 11 ile birlikte artık dosya yöneticisi geliyor. Yeni Dock’la birlikte Dosya Yöneticisi muhtemelen iCloud uygulamasının yerini alacak gibi gözüküyor. Oluşturduğunuz tüm dosyaları iPad uygulamanızdan görmenize olanak sağlıyor. Ayrıca Dosya Yöneticisi sayesinde bulut hizmetlerini de kolayca yönetebilirsiniz.


5- Yeni Klavye Düzeni

iOS 11 ile birlikte iPad’lerde bulunan sanal klavye de değişikliğe uğruyor. iPad’in yeni klavyesi ile sayıları ve sembolleri yazmak artık çok kolay. Bir sayı, bir @, bir # veya başka simge yazmak için artık ikinci klavye düzenine geçmenize gerek kalmıyor. Her tuşun üzerindeki harflerin üstünde gri renkte listelenen (ikincil) sembolü yazmak için, o tuşa hafifçe basıp aşağı doğru sürüklemeniz yeterli oluyor.
Yorum yap

*