Sosyal Media
yunus

iOS 11’in Ekran Kayıt Özelliği Nasıl Kullanılır?

Apple, iOS 11 ile birlikte kullanıcılara yeni özellikler sunmaya başladı. iOS 11’in yeni özelliklerinden biri de ekran kayıt özelliği. Bu özellik önceden Apple cihazlarıda dâhili değildi. Dolayısıyla kullanmak isteyen kullanıcılar bir uygumla veya yazılım vasıtası ile bu özellikten faydalanabiliyordu. Şimdi ise herhangi bir yazılım veya uygulamaya gerek kalmadan kullanıcılar, ekran kayıt özelliği sayesinde kayıt işlemi yapabiliyor.


Ekran kayıt özelliğini kullanmak da oldukça basit. Ekran kayıt özelliğine, yenilenen kontrol merkezinden kolayca ulaşılabiliyor. Ekran kayıt özelliğini kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1- Telefonunuzun ayarlar bölümünü açın.

2- Ayarlar bölümünden Denetim Merkezine gidin.

3- Denetim Merkezinden Denetimleri Özelleştir”e gidin ve Ekran Kayıt” seçeneğini bulun.

4- Ekran Kayıt seçeneğine dokunun.


5- Ekran Kayıt özelliği aktif olduktan sonra ana ekrandan kontrol merkezini açıp ekran kayıt özelliğini dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.


Telefonun mikrofon özelliği sayesinde telefonunuz kayıt yaparken de isterseniz sesinizi de kaydedebilirsiniz. Bu özelliğin tek kusurlu yanı ise kayıt sırasında, kaydın devam ettiğini gösteren ekranın üzerindeki mavi çubuğun kaybolmuyor olması. Ekran kaydı devem ettiği sürece mavi çubuk da kayda dahil olmuş oluyor. Ancak tam ekran uygulamasında bu mavi çubuğun görünmediğini de söylemeden geçmeyelim.

Bu özellik sayesinde yaptığınız tüm video kayıtlar fotoğraflar albümün içerisine kaydediliyor. Tabi ki buradan da kaydettiğiniz videoları dilediğiniz şekilde düzenleyebiliyorsunuz. Kaydettiğiniz bu videoları da dilediğiniz gibi sosyal medya, e-posta veya kısa mesaj yoluyla sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz.Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Hüseyin Yaylalı 25/02/2019 23:46

    Ekran kaydı en fazla kaç saniye tek parça olarak kaydediyor. Ya da kaydedilen videoyu tek parça yapmak için ne yapılması gerekiyor.

  2. Gülgün vural 20/02/2021 03:33

    Yardım için teşekkürler

  3. Hakan 07/04/2021 23:11

    Hüseyin Yaylalı arkadaş soru sormuş ben cvp vereyim. Ekran kaydın kayıt süresi telefonun hafızasına bağlı. Örneğin 256 gb ise, 256 gb dolana kadar tek çekim yapabilirsin. Bende ki tlf iPhone xs, sanırsam tlfumun ekran kaydı 480p kayıt yapıyor . Benim sorum bu ekran kaydın pikselini kendimiz yükseltemezmiyiz ?